Körbepofozta a dollár az amerikai elnökválasztás után a világot, megkapta a magáét a forint is, de hamar lecsillapodtak a kedélyek. A világ azonban már nem lesz ugyanolyan, mint azelőtt volt, hogy megtudtuk: Donald Trump visszatér az amerikai elnöki székbe. A dollár rakoncátlanná vált, és vélhetően marad, ami kétségkívül sok helyen okoz majd fejtörést szerte a világban – még a Fehér Ház ovális irodájában is.
Akinek ezekben a napokban kellett devizát váltania, vakarhatta a fejét szerdán, az amerikai elnökválasztás utáni napon. A forint majdnem kétéves mélyponjára siklott az euróval szemben Trump győzelmének hírére, bekukkantva a 412-nél gyöngébb mezőkre is. Csütörtökre gyökeresen megváltozott a helyzet, az árfolyam visszafelé a 405-ös szintet is átlépte: ez a kétszázalékos erősödés már érzékelhető különbség, ha nagyobb összeget váltunk át.
Vagyis összefoglalva: nagyon megijedt a forint, de már hetvenkedik. Miért történt mindez, és mi várható?
Trump minden deviza számára ijesztő, kivéve a dollárt
A legjobb nem arról az oldaláról megfogni a történteket, hogy a forint gyengült, hanem arról, hogy a dollár erősödött. Semmi olyan nem történt Amerikában, ami kimondottan a forint árfolyamának lenne rossz (sőt tudjuk: Trump győzelme várhatóan homlokegyenes fordulatot hoz az eddig keserű magyar–amerikai kapcsolatokban). Ezt tanúsítja, hogy minden deviza gyengült a dollár ellenében az amerikai választások környékén (kivéve az egy szem lírát, amit megtámogattak az elképesztően magas török kamatok).
Grafikonunk csak szemelget a devizák közt, szemléltetve, hogy még csak nem is egyedül a feltörekvő gazdaságok devizáit futamította meg az izmait mutogató dollár, amint az történni szokott: a fejlett országok fizetőeszközeinek árfolyamai is hatalmasat estek, beleértve a japán jent, az észak-európai devizákat, az ausztrál dollárt, a svájci frankot és az eurót. És nem kerülte el a zuhanás a közép-európaiakat sem. (A grafikon azért a dollárárfolyamokat mutatja, nem az eurót, mert globálisan csak így összehasonlíthatók az elmozdulások.)
Az árfolyamok zuhanásának oka – és ennek fényében a jövő
A grafikonon az is látható, hogy a devizapiaci sokkot – mint gyakran – gyors megnyugvás követte, bár vannak devizák, amelyek maradtak a negatív tartományban. Ez persze soha nem garancia arra, hogy az első pihenő után nem jön újabb idegesség.
A jövőt illetően úgy lehet állításokat tenni, ha ismerjük a zuhanás okát. A dollár azért erősödött, letarolva minden más devizát, mert Trump új elnöki ciklusától az amerikai gazdaság megerősítését várják, többek közt adócsökkentések formájában, illetve több kiadással, magasabb állampapír-kibocsátással. Mindez azonban fokozódó inflációs nyomást okozhat, amely miatt a Federal Reserve, az amerikai jegybank kevésbé csökkentheti kamatait a korábban árazottnál. A magasabban maradó kamat pedig segíti a dollárt.
Egy ilyen módon felpörgő amerikai gazdaság tehát más devizáknak nem kedvez, ugyanakkor segíthet is más gazdaságokat, mint az európait. A helyzetet azonban bonyolítja, hogy Trumptól ugyanakkor az amerikai gazdaságot védő intézkedésekre számítanak, mint magasabb vámok kivetése, ami más gazdaságoknak nem jó, és bizonytalansági tényezőt jelent az is, be tudja-e tartani azt az ígéretét az új elnök, hogy véget vet az ukrajnai és az izraeli háborúnak.
Ezeknek a tényezőknek a kombinációt kell figyelni, ha a devizaárfolyamokat szeretnénk megjósolni, és ez a feladat rendkívül nehéz: van olyan elemző is, aki szerint Trump győzelme történelmet csinált a pénzügyi piacokon, ettől fogva el lehet felejteni az összefüggések olvasásának korábbi módjait: egy csomó dolog másképpen fog működni, mint korábban.
A közép-európai devizák kilátásairól szóló gyorselemzésükben az ING elemzői óva intenek attól, hogy túl sokat olvassunk bele az árfolyamok meglepő gyors visszapattanásába csütörtökön: szerintük ez csak azért történt, mert már a választásokhoz közeledve volt egy eladási hullám, amit most korrigált a piac. Az új alaphelyzet azonban az, hogy a dollár az új Trump-érában (ami tulajdonképp máris megkezdődött) erősebb lesz a korábbinál az euró ellenében, mivel a protekcionista amerikai intézkedések kamatcsökkentésekbe tolhatják bele az Európai Központi Bankot. Az euró gyengülése, a dollár erősödése pedig nem szokott jót tenni a forintnak, a cseh koronának és a zlotynak. Akár már a napokban újra gyengülhetnek – így vélik az ING-nél.