Változnak az öröklési szabályok

Azok közül, akik az elmúlt tíz évben örököltek, az eljárás során minden ötödik személy találkozott valamilyen nehézséggel. A problémás esetek aránya a jövedelemmel függ össze a legjobban: minél nagyobb egy háztartás jövedelme, a tagjai annál gyakrabban találkoztak valamilyen nehézséggel a hagyatéki eljárás során.

2024. 11. 09. 14:50
kalapács, bíró, bíróság
Forrás: Pexels
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha egy társadalomban nincs kommunikációs kultúrája a veszteséggel kapcsolatos következményeknek, ha nem természetes a halálról, betegségről, elmúlásról beszélgetni, akkor még nehezebb a praktikus dolgokról egyeztetni – hívta fel a figyelmet Rajkó Andrea tabukutató. Kiemelte, így az életben maradt családtagokra vár, hogyan temessék el szerettüket és mi legyen a végrendelettel a hagyatéki eljárás során.

Az elmúlt két évben nemzetközi szinten megnőtt azoknak a techvállalkozásoknak a száma, melyek online platformon az életvégi tervezéshez adnak támogatást, tanácsadást – derült ki a B120 LifeTresor felméréséből. 

Különböző területeket ölel fel az életvégi tervezés az egészségügyi rendelkezésektől kezdve a digitális hagyatékon át egészen a temetési szertartással kapcsolatos egyedi kérésekig.

A pénzügyi tudatosság is része a tudatos örökségtervezésnek, hiszen különféle információkat gyűjthetünk ahhoz, hogy átgondolt döntést hozhassunk, biztonságban tudjuk vagyonunk sorsát. A tervezés ugyanis abban segíthet, hogy még életünkben rendelkezzünk: egy érzelmileg terhelt időszakban az örökösök ne rögtön nehézséggel találják szemben magukat a hagyatékhoz szükséges vagyonlista összeállításánál.

A mostani felmérés rávilágít arra, hogy a megkérdezetteknek csupán 25 százalékának van valamilyen örökségterve.

Ugyanakkor a válaszadók közel kétharmadát  foglalkoztatja az örökségtervezés, és főleg az, hogy haláluk után mi lesz a vagyonukkal, hogyan jut el a vagyonuk az örököseikhez – sokkal kevesebb fejtörést okoz, hogy kikre szeretnék vagyonukat hagyni. Egy új szabályozás szerint az örökös hiányában az ingatlan fekvése szerinti település önkormányzata válik a törvényes örökössé, de ez nem vonatkozik mezőgazdasági területekre.

Magyarországon, illetve a régióban elsőként indult el a tudatos örökségtervezéssel foglalkozó startup, a B120 LifeTresor. Az online platform alapítója, Horváth József úgy látja, hogy az örökségtervezés bármely életkorban aktuális, öngondoskodást és a szeretteinkről való gondoskodást is jelent. A hagyatéki eljárást nagyban megkönnyíti, ha az örökösök naprakész tudással és vagyonlistával rendelkeznek, hiszen így egy értékes könyv, kriptoszámla vagy egy olyan osztatlan közös földtulajdon is az örökség része lehet, melyről a családtagok korábban nem hallottak. A kutatásban részt vevő személyek leggyakoribb vagyonelemként a bankszámlát és az ingatlant jelölték meg.

A startup felmérése megmutatta továbbá, hogy a válaszadók közepesen tájékozottnak érzik magukat az öröklési ügyekben.

Tájékozottabbak azok a személyek, akiknek volt örökléssel kapcsolatos tapasztalatuk az elmúlt tíz évben, különösen azok, akik találkoztak valamilyen nehézséggel az öröklés során. Akiknek már volt negatív tapasztalata, sokkal nyitottabbak az örökléstervezéssel kapcsolatos lehetőségekre: tisztában vannak vele, mennyi nehézséget hozhat magával az információk hiánya, mennyire meghosszabbítják a hagyatéki eljárás folyamatát.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.