– Kibújt a szög a zsákból, Brüsszel a mezőgazdasági támogatások átszabásával valójában Ukrajna európai uniós csatlakozását segíti elő – hívta fel a figyelmet a fejleményekre a közösségi oldalán Hortay Olivér. A Századvég klíma- és energiapolitikai üzletágának vezetője jelezte: úgy tűnik, hogy a gabonadömping-fiaskó egyáltalán nem hatotta meg az Európai Bizottság elnökét, Ursula von der Leyent. Így az új költségvetést már Ukrajnára igazítaná.
A brüsszeli agrárbiztos ráadásul azt nyilatkozta, hogy a bővítés azért lenne jó, mert az óriási ukrán termőterület csökkentené azt a dél-amerikai függést, amit a főnöke által aláírt szabad kereskedelmi megállapodás eredményez majd.
A Századég üzletágvezetője a minap arról beszélt, hogy Brüsszel teljesen megnyitná az Európai Unió élelmiszerpiacait Dél-Amerika előtt, ami ismét kiverte a biztosítékot a gazdáknál. A felháborodás oka ugyanaz, mint az ukrán gabonadömping esetében volt.
Egy uniós agrártermelőnek sokkal szigorúbb előírásokat kell teljesítenie, mint egy brazilnak vagy egy argentinnak, ami az importkorlátok lebontása esetén súlyos hátránnyá válna.
– A szabadkereskedelem a felemás szabályokkal együttesen tehát nem jobb versenyhez és ezáltal magasabb fogyasztói értékhez vezetne, hanem éppen ellenkezőleg. A biztonsági követelmények sérülnének, a helyi gazdák egy része tönkremenne, amitől a versenyzők köre szűkülne, és a közösség védtelenné válna az új külső termelők későbbi áremeléseivel szemben – magyarázta az üzletágvezető.
Hortay Olivér hozzátette: sajnos a szigorú normák alkalmazása, a kereskedelmi akadályok lebontása és a helyi termelők fennmaradása olyan hármas célrendszer, amelyből egyszerre legfeljebb kettő teljesülhet, a harmadik mindenképpen sérülni fog.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke a minapi Montevideóban tartott sajtótájékoztatóján kijelentette: a mindenki számára előnyös megállapodás jelentős előnyökkel jár a fogyasztók és a vállalkozások számára úgy az Európai Unióban, mint az érintett dél-amerikai országokban. A megállapodás a méltányosságra és a kölcsönös előnyökre épül.