Jó hír a vidéknek: egyre több fiatal választja az agrárszakmát

Az agrárszakképzés választása olyan döntés lehet a fiatalok körében, ami hosszú távon biztos jövőt, megélhetést és perspektívát kínál. Az Agrárminisztérium feladatának tekinti, hogy a mezőgazdasági szektorban dolgozók számára korszerű, a XXI. század kihívásaira választ adó képzési lehetőségeket biztosítson.

2024. 12. 30. 9:49
Harangod Mag mezőgazdasági kft megyaszo agrárium termőföld állattartás kombájn kukorica aratás 2016 08 31  Fotó: Kállai Márton
Illusztráció Fotó: Szabad Föld/Kállai Márton
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Agrárminisztérium fenntartásában jelenleg 47 agrárszakképző intézmény működik országszerte, amelyek az agrárszakmát tanuló diákok 67 százalékának (14 877), valamint egyéb szakmákat is oktatva 16 861 főnek biztosítanak tanulási lehetőséget. A 2024/25-ös tanévben 3406 kilencedikes diák kezdte meg tanulmányait az agrárszakképző intézményekben – jelezte közleményében az Agrárminisztérium (AM). 

A szaktárcához 18 élelmiszeripari, 9 mezőgazdasági és erdészeti alapszakma tartozik, amelyeket kizárólag iskolarendszerű képzésben lehet oktatni. 

Az agrárszakképzés szakmaszerkezetének átalakítását követően ma a tanulók 13 technikusi és 14 szakképzőiskolai lehetőség közül választhatnak. 

A diákok számára az agrárszakképzés széles oktatási palettájának köszönhetően valós képzési alternatívát jelent. Az intézményekben folyó oktatás igazodik az ágazat gyorsan változó igényeihez.

Az elmúlt években folyamatosak voltak a fejlesztések az iskolákban. Ezek részeként tanműhelyek újultak meg, korszerű oktatási eszközöket és technológiai berendezéseket szereztek be, hogy a diákok korszerű körülmények között sajátíthassák el szakmájuk alapjait. Emellett ezt segíti az új szakképzési rendszerben megváltozott duális képzés is. A gyakorlatközpontú oktatási forma lehetőséget ad a speciális, adott munkahelyi technológiák és elvárások szerinti szakemberképzésre. Ebben a képzési formában a szakirányú oktatást biztosító agrárgazdasági szereplőnél a tanuló gyakorlatot szerez, megismeri a valós gazdasági környezetet és vállalati kultúrát – részletezi a tárca közleménye.

Ahogy írják, céljaik között szerepel a duális képzésben részt vevő diákjaink számának növelése, valamint a területi szerepvállalások erősítése. Fontos, hogy minél több duális partnert tudjanak bevonni a képzésbe. 

Ki kell alakítani az agrárvállalkozásokban a duális képzéssel kapcsolatos olyan új szemléletet, amelyben a cégek a tanulók képzését, oktatását a befektetési stratégia részének, a termelés elhagyhatatlan elemének tekintik

– hangsúlyozzák.

Az AM kiemelt figyelmet fordít a környezettudatos gondolkodásmód elmélyítésére az agrárszakképzésben. Az oktatási programok fókuszában a fenntarthatóság, a természetvédelem, valamint a modern technológiai megoldások állnak – teszik hozzá. 

Az agrárszakképzés folyamatos fejlesztése nemcsak a mezőgazdasági ágazat versenyképességét erősíti, hanem hozzájárul a vidéki közösségek gazdasági és társadalmi megújulásához is. Az Agrárminisztérium elkötelezett amellett, hogy az agrárszakképzés révén biztosítsa az ágazat jövőjét, miközben értékteremtő pályát kínál a fiataloknak 

– írják. 

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.