Konfliktusokkal terhelt a világkereskedelem

Jenei Gábort, a HEPA vezérigazgatóját az utóbbi időszak világkereskedelmi történései egy nagy pókerjátszmára emlékeztetik. A világkereskedelem feszültségeiből Magyarország sem tud kimaradni – hangzott el a Figyelő hétfői konferenciáján.

2024. 12. 09. 13:14
Jenei Gábor, a HEPA vezérigazgatója Fotó: Világgazdaság/Vémi Zoltán
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az elmúlt években a teljes világkereskedelem és az azt befolyásoló fő trendek egyre bonyolultabbá váltak. Jenei Gábor, a Magyar Exportfejlesztési Ügynökség Nonprofit Zrt. (HEPA) vezérigazgatója arról beszélt a Figyelő és a Világgazdaság közös, Tőke. Versenyképesség. Egyensúly című konferenciáján, hogy nagyon komoly változások mentek végbe a világkereskedelemben. Egyre több a manipulációs eszköz, és egyre többször avatkoznak be a nagy gazdaságok irányítói a rendszerekbe, így a kisebb országoknak egyre nehezebb labdába rúgniuk. 

Ráadásul a teljes világkereskedelem konfliktusokkal terhelt, elég csak a Közel-Keletre vagy a Dél-kínai-tengerre gondolni.

Ilyen környezetben kell egyre jobb eredményeket elérnie Magyarországnak. Az egyébként a diagramokon is látszik, hogy a konfliktusok megtették hatásukat, hiszen a világ több nagy gazdaságában is csökkent az elkölthető jövedelem, visszaesett a fogyasztás, ami jelentősen visszavetette a világkereskedelmet. 

Magyarország ennek a vérkeringésnek a központjában áll, kifejezetten EU-fókuszú az exportja. Sajnos azonban az EU-tagállamok egyre inkább kizárják magukat a modern technológiákból, holott régebben ezek az országok exportálták ezeket. 

A keleti országok hozzápasszították a munkaerőt, és elsajátították, továbbfejlesztették mindazt, amit most kifektetnek.

Magyarország igyekszik megtartani szuverenitását, ám a jelenlegi világkereskedelmi környezetben némileg csökkent az export volumene. Ugyanakkor Jenei szerint pozitívum, hogy ezzel együtt nőtt a szolgáltatásexport. Mindent összevetve pedig pozitív a magyar külkereskedelmi egyensúly pénzügyi mérlege.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.