Előreláthatólag december 20-án szavaz az Országgyűlés a 2025-ös büdzséről. A jövő évi költségvetést az új gazdaságpolitika költségvetésének nevezte el a kormány. A következő évben közel kerülhetünk az orosz–ukrán háború lezárásához, ezért békeköltségvetésnek is hívható a törvénytervezet.
– A béke lehetővé teszi, hogy a 2025-ös költségvetésben több pénzt fordítsunk gazdaságfejlesztésre, béremelésre, otthonteremtésre és családtámogatásra – írta a Pénzügyminisztérium, megjegyezve, hogy a költségvetés a háború lezárásával és békével számol. Ezért a következő években Magyarország
- meg tudja duplázni a gyerekek után járó adókedvezményeket,
- a diákhitel mellett munkáshitelt tud biztosítani a dolgozó fiataloknak,
- új otthonteremtési és lakhatási támogatásokat tud bevezetni.
A Demján Sándor-programban soha nem látott eszközökkel tudja segíteni a kormány a magyar kis- és középvállalkozásokat.
Továbbá a 2025-ös költségvetés garantálja a 13. havi nyugdíj kifizetését, a családtámogatásokat és magába foglalja az új gazdaságpolitikai akcióterv 21 pontjának megvalósítását.
A kormányzat úgy számol, hogy az akcióterv együtt a gazdasági semlegesség politikájával 2025-től új növekedési pályára állítja a magyar gazdaságot. A gazdasági semlegesség politikája praktikusan azt jelenti, hogy Magyarország lesz a nyugati és a keleti világ gazdaságának találkozóhelye. Jó példa
erre a 2025-ös esztendő, amikor egyszerre nyitja meg kapuit Debrecenben a BMW új gyára és Szegeden a kínai autógyártó óriás, a BYD gyára – hívja fel a figyelmet a törvényjavaslat.
A költségvetés számol az ország védelmével is. A honvédelmi kiadások meghaladják az 1750 milliárd forintot, a rendvédelmi kiadások pedig elérik az 1400 milliárd forintot. A honvédelemre tervezett kiadások 2025-ben is elérik a bruttó hazai termék két százalékát.
A 2025-ös büdzsé kiemelt tétele a családtámogatásokra fordítható összeg, amire több, mint 3750 milliárd forint forrást biztosít a kormány. Ez 2800 milliárd forinttal magasabb, mint a baloldali kormány által beadott utolsó költségvetésben szereplő támogatások összege. A kormány 2010-hez
képest jövőre négyszer többet fordít a magyar családok támogatására.
A kormány megőrzi a nyugdíjak értékét, biztosított az inflációkövető nyugdíjemelés.
Jövőre a költségvetés nyugellátásokra és nyugdíjszerű ellátásokra összesen 7200 milliárd forintot fordít, ami a büdzsé egyik legnagyobb tétele.
Megmarad a 13. havi nyugdíj, amire több, mint 500 milliárd forintos fedezet áll rendelkezésre. A NŐK40 program keretösszege pedig 490 milliárd forintra emelkedik.
Jövőre több mint háromszáz új beruházás indul, amelyek összköltsége meghaladja a 8100 milliárd forintot. Ebből a 2025-ös évre eső rész 480 milliárd forint.
Erősödő növekedés
A jövő évi költségvetés erősödő gazdasági növekedés mellett a hiány és az államadósság csökkentésével számol. Ennek megfelelően a 2025. évi költségvetési törvényjavaslat 3,4 százalékos gazdasági növekedésre, 3,7 százalékos GDP-arányos hiánycélra, valamint 3,2 százalékos inflációra alapoz.