Nem csak a paksi atomerőmű jelenlegi működéséhez, a továbbüzemeléshez is szükség lenne a jó szakemberekre. Már egy ideje tervben van egy paksi egyetemi kar kialakítása, ahol energetikaimérnök-képzés folyna – hangzott el néhány napja a TelePaks egyik interjújában, ahol konkrétumokról is szó volt a tervek szerint hamarosan induló képzésről.
Magyarországnak fontos a nukleáris energia és az előállításához szükséges tudás. Fel kell készülnünk a nukleáris hiányszakmákban dolgozó munkaerő pótlására, mivel jelen pillanatban nem látható, hogy ki dolgozik majd a Paks II. és a paksi atomerőműben, a meghosszabbított üzemidejében, illetve a hozzájuk szervesen kötődő nukleáris kutatóhelyeken, egyetemeken
– fogalmazott korábban a Világgazdaságnak egy energetikai szakember. Horváth Ákos, az Energia21 Kezdeményezés tagja azt mondta, bár Magyarországon kiváló minőségű villamosmérnök-, gépész-, vegyész- és más képzés folyik, hiányzik a szakemberek felvértezése a megfelelő szakmai ismeretekkel, amelyekkel nukleáris közegben tudnak dolgozni.
Horváth Péter János, a Paksi Atomerőmű vezérigazgatója a TelePaksnak most arról beszélt, úgy gondolják, hogy szeptembertől elindulhat Pakson az energetikai mérnökképzés. Az első évfolyam a Pécsi Tudományegyetemmel közösen, duális képzésben és egyelőre levelező rendszerben indulna, de az a tervük, hogy három éven belül nappali képzéssé alakítsák.
– Az a hosszú távú célunk, hogy a paksi atomerőműbe és az új blokkokhoz szükséges szakembereket, villamosmérnököket helyben képezzük ki. Az Energetikai Technikum és Kollégiumból (ESZI) ugyan jól képzett diákok jönnek ki, de nagy részük Budapesten tanul tovább egyetemen, ahonnan már nagyon nehéz őket visszahívni az erőműbe – fogalmazott a vezérigazgató. Úgy látja, ha itt történik a képzés és az atomerőműben mint duális képzőhelyen töltik a gyakorlatot, akkor sokkal több esélyünk van, hogy itt maradjanak.
– Úgy gondoljuk, azzal, hogy van egy energetikai szakközépiskolánk és a helyben, rá épülő felsőoktatás, magunknak képezzük majd ki a munkaerőt, ami segíthet megszüntetni azt a szorító emberhiányt, ami ma általában jellemzi a magyar munkaerőpiacot, így a paksi erőművet is– foglalta össze a vezérigazgató, aki hozzátette, a továbbtanulás lehetősége az erőmű jelenlegi dolgozóinak is rendelkezésükre áll majd, akik 5-10 évvel ezelőtt végeztek az ESZI-ben.
Az energetikai szakmérnöki képzés nem előzmény nélküli Pakson: korábban 16 éven keresztül, 2003-ig folyt itt felsőoktatás, akkor szűnt meg, amikor Budapestre került át.
A kar története 1987-re nyúlik vissza: az előző évben indult Energetikai Technikum és Kollégium padlásán kezdődött el a képzés a Budapesti Műszaki Egyetem égisze alatt és annak támogatásával. Az energetikai üzemmérnöki szakképzés első évfolyamán, 1990-ben huszonegyen kaptak diplomát, az egykori hallgatók a gazdaság különböző szektoraiba kerültek, de sokan közülük ma is az energetika területén dolgoznak, néhányan Pakson, az atomerőműben.
Az akkori hallgatók visszaemlékezése szerint a kor színvonalát meghaladó körülmények között tanultak Pakson, az atomerőmű pedig – úgy fogalmaztak – kiváló terepe volt a gyakorlatnak. Többek szerint itt kapták meg azokat az ismereteket, fontos műszaki információkat, amelyekre egész pályájukon alapozni tudtak. A cél a kar elindításkor annak idején az volt, hogy a mérnökök tudását bevonják az oktatásba, amely napjainkban, a duális képzés reneszánszakor ismét aktuális lehet.