Az egyetemi jelentkezések határidejéhez közeledve a Profession.hu idén is elkészítette elemzését a munkaerőpiacon látható, felsőfokú végzettséggel rendelkező munkakeresőket érintő trendekről. Bár bizonyos területeken fontosabbá vált a jelölt hozzáállása a meglévő tanulmányoknál, de a diploma továbbra is több lehetőséget nyújt a munkakeresőknek.
![Clients,Signing,Paper,Documents.,Young,Family,Meeting,Bank,Manager,,Loan diploma](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/01/go2JXn1KBhQ1HGxwzgWMVGEbkNApEOKjhZRuaoDbNxc/fit/1200/801/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2U4ZjQ1MGNiM2M2MjQ2MjlhMjBkY2I5ZWQ2Y2MzZjI1.jpg)
(Fotó: Shutterstock)
Álláshirdetések diplomásoknak
Folyamatosan változnak a trendek a munkaerőpiacon a munkáltatók elvárásait illetően, a meglévő papírokról sok esetben átkerül a fókusz a jelöltek készségeire, attitűdjére, azonban vannak olyan szakterületek, amelyekre jellemzően kizárólag diplomások önéletrajzait várják – derült ki a Profession.hu elemzéséből. Tavaly a pénzügyi és gazdasági igazgatókat kereső hirdetések között szerepelt a legmagasabb arányban az elvárások között a felsőfokú végzettség, ezt követték a közgazdászokat és a jogi szakembereket kereső munkalehetőségek.
A legtöbb olyan hirdetés, amelynél megjelölték a jelentkezők felé támasztott elvárások között a diploma meglétét a mérnöki, a pénzügy és könyvelés, valamint a gyártás, termelés szektorban meghirdetett állásra vonatkozott. Ezeken belül az alábbi szakmáknál volt a legtöbb, kifejezetten diplomásoknak szóló lehetőség 2024-ben:
- projektmenedzsment: az összes felsőfokú végzettséget elváró álláshirdetés 5,5 százalékát ebben a szakmai alkategóriában adták fel tavaly,
- gépészmérnökök esetében: a feladott hirdetések 4,3 százaléknál,
- villamosmérnöknél 4 százaléknál,
- könyvelés 3,9 százaléknál,
- kontrolling 3,1 százaléknál,
- anyaggazdálkodás, beszerzés 3 százaléknál,
- programozó, fejlesztő 2,8 százaléknál,
- banki értékesítés 2 százaléknál,
- minőségbiztosítási mérnök 1,8 százaléknál,
- folyamatmérnök 1,6 százaléknál.
A munkavállalói érdeklődés tekintetében pedig az látható, hogy sorrendben a marketing, média és PR, a cégvezetés, menedzsment, a HR és munkaügy, valamint a jog számítottak tavaly a legnépszerűbb területeknek az álláskeresők körében a jellemzően diplomát elváró pozíciók közül.
Mennyire elvárás a felsőfokú végzettség?
Az elmúlt években megfigyelhető a diplomát elváró hirdetések arányának folyamatos zsugorodása: 2020-ban az összes hirdetés 34 százalékánál szerepelt felsőfokú végzettségre vonatkozó kritérium, ez 2022-ben 26 százalékra, majd egy évvel később 25,5 százalékra csökkent. Tavaly is folytatódott ez a tendencia: a hirdetések 21,5 százaléka szólt kizárólag felsőfokú végzettséggel rendelkező munkavállalóknak.
A munkáltatói elvárások között ehelyett egyre nagyobb teret kap a jelöltek attitűdje, motiváltsága, tanulási és fejlődési hajlandósága.
Az elvárások átalakulásával bizonyos szakmáknál akár a diploma hiányát is pótolhatják ezek a kompetenciák, tulajdonságok, de általánosságban azért elmondható, hogy a felsőfokú végzettség egy olyan értéket jelent, ami a munkaerőpiacon releváns, akár egy adott szakterületre specializáltság nélkül is
– fogalmaz Tamaskovics Kinga, a Profession.hu szakembere.
Mi ma a diplomás munkakeresők bérigénye?
Az elemzés szerint tavaly óta emelkedett a diplomás pályakezdők átlagos bérigénye: nettó 308 000 forintról 383 000 forintra.
A legnagyobb kezdő fizetési igénnyel,
- nettó 420 900 forintot a Budapesti Gazdasági Egyetem,
- majd havi nettó 406 700 forinttal a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
- és 396 500-zal a Budapesti Corvinus Egyetem
egykori hallgatói kérik átlagosan a legtöbbet.
A munkaerőpiacon eltöltött évek számával a bérigények is növekszenek. A 10+ éves szakmai tapasztalattal rendelkező diplomás munkakeresők között ugyanazok a fővárosi intézmények szerepelnek az első három helyen, mint a pályakezdők esetében: a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem havi nettó 698 200 forinttal, a Budapesti Corvinus Egyetem 680 700 ezerrel és az Óbudai Egyetem 674 600 forinttal.