MBH-előrejelzés: nőhet a fogyasztás, csökkenhetnek az energiaárak

A magyar gazdaság 2025-ös kilátásai kevezőbbek a tavalyi évhez képest: reálbér-emelkedés, stabilizálódó beruházások és a fogyasztás további élénkülése várható idén. Az MBH Elemzési Centrum legfrissebb prognózisa azzal számol, hogy a gazdasági növekedés az idei év utolsó negyedévére elérheti a négy százalékot.

2025. 02. 19. 12:50
Főleg az amerikai adatok befolyásolhatják a feltörekvő devizák értékés, így a forintét is Fotó: Mehes Daniel Forrás: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háztartások fogyasztása, a reálbérek emelkedése, a családi adókedvezmény növelése, az állampapírok utáni kifizetések és lejáratok, valamint a munkáshitel mind tovább növelhetik a belső keresletet, így a gazdasági növekedés az idei év végére akár a négy százalékot is elérheti – írta meg a Világgazdaság, Árokszállási Zoltán, az MBH Elemzési Centrum igazgatójának előrejelzését idézve, aki az MBH Bank sajtótájékoztatóján beszélt erről.

Hungarian,10.000,Ft,Banknotes,In,Wallet előrejelzés
Az előrejelzés szerint a magyar gazdaság 2025-re vonatkozó előrejelzései kedvezőbbek 2024-hez képest (Fotó: Mehes Daniel / Shutterstock)

Az előrejelzések szerint növekedhet a fogyasztás 

Az MBH Elemzési Centrum igazgatója kiemelte: a magyar gazdaság 2025-re vonatkozó előrejelzései kedvezőbbek 2024-hez képest, amely elsősorban a fogyasztás várható növekedése miatt élénkülő belső keresletnek köszönhető. 

Az idei évben a beruházások stabilizálódására lehet számítani, összefüggésben azzal, hogy a Demján Sándor-programon keresztül több mint 1400 milliárd forint forrás juthat a gazdaságba kedvezményes beruházási hitel- és tőkeprogramok, valamint támogatások formájában. 

Felhívta a figyelmet arra is, hogy a közelmúltban nőtt az esélye az orosz–ukrán háború belátható időn belüli lezárásának, amely az energiaárak csökkenésén, a befektetői hangulat javulásán, ezen belül pedig a forintárfolyam stabilizálódásán keresztül jó hatással lehet a növekedésre.

A tavalyi év júliusáig a foglalkoztatottak száma folyamatos növekedést mutatott, azonban augusztusban csökkenni kezdett. A lap szerint az MBH úgy számol, hogy 2025 végére a gazdaság fokozatos helyreállásával az előrejelzések szerint az átlagos munkanélküliségi ráta 4,3 százalékon stabilizálódik, amely bár kismértékű, de csökkenést jelent a 2024-es 4,4 százalékhoz képest.

Nőhet az infláció, de a bérek erősödése meghaladhatja

Árokszállási Zoltán szerint a bérdinamika várhatóan továbbra is meghaladja az inflációt, ami a háztartások rendelkezésére álló elkölthető jövedelem növekedését eredményezheti.

A januári inflációs adatok hatására a 2025-re vonatkozó várakozásunkat 4,1 százalékról 4,6 százalékra emeltük – jelezte Balog-Béki Márta, az MBH Bank szenior tőkepiaci elemzője. A hitelintézet elemzője szerint az élelmiszeráraknak a vártnál nagyobb emelkedése mellett különösen nagy meglepetést okozott a szolgáltatások árának változása.

A béremelési dinamika az elkövetkező években továbbra is magas maradhat, ami a dezinfláció ellen hat. Ennek következményeként a 2026-os átlagos inflációra vonatkozó prognózisukat 3,4 százalékra várják az elemzők. 

A tőkepiaci elemző úgy látja, a tartósan magas inflációs várakozások mellett a piacok kétségbe vonják, hogy a Fed képes-e további két kamatcsökkentést végrehajtani, mindamellett a forint árfolyama is csupán január második felében kezdett érdemben erősödni. Véleménye szerint az idei év közepéig várható a Fed és az EKB monetáris politikájának széttartása, ami fékezi a dollár gyengülését. 

A magas inflációs pálya mellett a Magyar Nemzeti Bank várhatóan az év végén egy kisebb kamatvágást jelenthet be. Az MBH szakemberei 2025 végére 6,25 százalékos, 2026 végére 5,24 százalékos alapkamatot várnak.

Erősödő euró-forint árfolyam jöhet

A folyó fizetési mérleg többlete, a csökkenő költségvetési hiány és az érdemi pozitív kamatfelár a forintot erősítő tényezők közé tartozik – hívta fel a figyelmet Árokszállási Zoltán. Kiemelte: fontos fejlemény a forintnál is az, hogy az orosz–ukrán háborúnál akár tartósabb béke is valószínű lehet.

Ha valóban beköszönt a tartós béke, akkor esély lehet huzamosabban a 400 forint alatti euróárfolyamra.

Hozzátette, bár a forint továbbra is érzékeny a globális gazdasági eseményekre, a jegybank szigorúbb hangvétele és a kedvezőbb befektetési megítélés miatt a közeljövőben jelentős gyengülés nem várható.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.