A lengyelországi Falenty adott otthont a visegrádi csoport (V4) országainak agrárkamarái által szervezett találkozónak. A február 10–11. között zajló eseményen részt vett az Agrárkamarák Nemzeti Tanácsa (Lengyelország), a Cseh Agrárkamara, a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara, Magyarország képviseletében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, valamint a Litván Agrárkamara is csatlakozott az eseményhez. Magyarországot Papp Zsolt kamarai elnök és Cseh Tibor András alelnök képviselte. A találkozó célja az volt, hogy a felek áttekintsék a régió mezőgazdasága előtt álló kulcsfontosságú kihívásokat, és közös prioritásokat állapítsanak meg az agráriumot érintő szakpolitikákkal kapcsolatban.
![](https://cdn.magyarnemzet.hu/2025/02/R8EDVXtGkn143CUicuAMODTMXkmt8JZctsT8EGbMUuI/fit/1200/900/no/1/aHR0cHM6Ly9jbXNjZG4uYXBwLmNvbnRlbnQucHJpdmF0ZS9jb250ZW50L2E4OTU2NDlhZTFiNjRkN2U5Y2FhNzQxNmRmYTA1ZThm.jpg)
Fotó: Nemzeti Agrárgazdasági Akamra
A V4+ országok agrárkamarái megvitatták a lengyel EU-elnökség prioritásait. A hangsúly az élelmezésbiztonságon, a KAP 2027 utáni reformján, a KAP-eljárások egyszerűsítésén, valamint a gazdálkodók élelmiszer-ellátási láncban betöltött pozíciójának megerősítésén volt. Az agrárkamarák képviselői leszögezték, hogy az EU agrárpolitikájának fókuszában a megfelelő minőségű élelmiszerek biztosításának kell állnia.
A V4 agrárkamarái szerint a környezetvédelmi intézkedéseket nem a gazdák támogatásainak a terhére kell finanszírozni.
Az EU agrárpolitikájában várható változásokkal kapcsolatban a V4 képviselői reményüket fejezték ki, hogy az Európai Bizottság hamarosan olyan cselekvési tervet mutat be, amely kiemelten figyelembe veszi a gazdák jogos elvárásait, és védelmet biztosít a harmadik országokból származó bizonytalan eredetű élelmiszerekkel szemben.
Amennyiben az Európai Bizottság ennek ellenére mégis folytatná az európai gazdákra nézve hátrányos politikáját, a V4+ országok készek az együttes fellépésre – akár közös gazdatüntetés formájában is.
A résztvevők bírálták az Ukrajnával folytatott kereskedelem liberalizációját, az ideiglenes védőintézkedések 2025. júniusi lejárta komoly veszélyt jelenthet a kelet-közép-európai országok mezőgazdaságára nézve. Az Ukrajnából érkező olcsó mezőgazdasági termékek destabilizálják az EU piacát.
Az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodással kapcsolatban a felek kiemelték, hogy a térségből várhatóan olyan mezőgazdasági termékek érkeznek majd a közös uniós piacra, amelyek nem felelnek meg az EU környezetvédelmi és minőségi előírásainak, miközben az ottani cégek az alacsonyabb energia- és munkaerőköltségek előnyeit élvezik. A V4 képviselői ezért az európai gazdálkodók érdekében védelmi mechanizmusok bevezetését szorgalmazzák.
A V4 országok agrárkamarái készek a közös fellépésre az EU–Mercosur kereskedelmi megállapodás és az Ukrajnával való kereskedelem liberalizációja jelentette fenyegetés kapcsán, a COPA-COGECA-n belül pedig szoros együttműködésre van szükség e tekintetben is.
Az agrárkamarák képviselői elkötelezték magukat a rendszeres konzultáció és információcsere mellett, a jövőben szorosabb együttműködést terveznek a többi kelet-közép-európai szervezettel is, hogy hatékonyan reagáljanak az agrárszektor előtt álló kihívásokra.