– Nagyon sokan érdeklődnek a január 1-je óta igényelhető munkáshitel iránt, a fiatalok jellemzően vállalkozás elindításához kapcsolódó eszközökre vagy az életkezdéshez szükséges körülményekre, lakhatásra, gépjárművásárlásra tervezik fordítani az összeget – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára az M1 aktuális csatorna műsorában. Varga-Bajusz Veronika ismertette:
a hitelt már több mint kilencezren igényelték, az igénylők átlagosan 3,7-3,8 millió forintot vesznek fel.
– A 21 pontos gazdasági akcióterv fontos eleme a munkáshitel; a kormány célja az volt, hogy a középiskolából kilépő fiataloknak adjanak egy olyan lehetőséget, amivel úgy tudják elindítani az életüket, hogy sikeresek legyenek – hangsúlyozta. Ha sikeres vállalkozó vagy munkavállaló lesz belőlük, az a gazdaságnak is jó.
Felidézte, hogy a maximum négymillió forintos munkáshitelt 17 és 25 év közöttiek vehetik fel, az igényléshez három hónapos foglalkoztatási vagy vállalkozói jogviszony szükséges, és ötéves magyarországi munkavállalást kell vállalni. A hitel futamideje tíz év, de egy gyermek után szünetel a törlesztés, két gyermek után a tartozás felét, három gyermek után pedig a teljes tartozást elengedik, így a munkáshitel vissza nem térítendő támogatássá is alakulhat – jelezte.
Lentner Csaba közgazdász nemrégiben arra hívta fel a figyelmet, hogy a kormány akciótervének talán legfontosabb eleme a munkáshitel bevezetése volt, amellyel nemcsak a fiatalok, hanem a családok is jól járnak. Erős a kormány motivációja arra, hogy a családok támogatását a munkáshitelen keresztül megvalósítsa, mert az állam által biztosított kamatmentes hitellel a fiatalok egzisztenciát tudnak teremteni, vállalkozást tudnak indítani, amivel a családjukat is biztonságosan el tudják tartani – mutatott rá a professzor. Hozzátette, a többi állami garancia igénybevételével, például a 25 év alattiak személyi jövedelemadó-kedvezményével, az albérlettámogatással, az első házasok kedvezményével, a csok és a babaváró hitel felvételével, illetve a vidéki otthonfelújítási források felhasználásával további komoly segítséget kaphatnak az életkezdéshez a fiatalok.
Ezekkel a juttatásokkal már nem igaz az az állítás, hogy a magyar munkaerő 75 százalékos bérdeficitben van Nyugat-Európához képest, mert összjavadalmazásban, a fizetéseket kiegészítő juttatásokkal együtt versenyképes a magyar munkaerőpiac.
Varga-Bajusz Veronika az idei Szakma Sztár Fesztivál kapcsán elmondta: a 18. alkalommal megrendezett esemény nagy fejlődésen ment át, indulásakor 15 szakmában versenyeztek a fiatalok, most pedig már 75 szakmában méretik meg magukat. Idén mintegy 12 ezren jelentkeztek, folynak a középdöntők, a döntő április 28–29-én lesz Budapesten – jelezte. Hozzátette: ennek eredményétől függ, hogy az EuroSkills és a WorldSkills versenyekre hogyan jutnak tovább a fiatalok.
Az államtitkár a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában elmondta azt is: a magyar szakképzés eredményét mutatja, hogy a két évvel ezelőtti európai versenyen ezüstérmes lett a magyar csapat, a tavalyi világversenyen pedig hetven ország versenyzői közül összesítettben a tizedik helyen végeztek a magyar fiatalok, és sok arany-, ezüst- és bronzérmet nyertek.
– Az idei EuroSkills és a jövő évi WorldSkills versenyeken is azt várják, hogy hasonlóan eredményesen teljesítsenek a magyar csapatok – hangsúlyozta Varga-Bajusz Veronika.