Több mint 500 milliárd forinttal ugrott meg – és történelmi csúcsra emelkedett – februárban a lakossági betétek állománya, ami arra utal, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló pénz egy része még helyet keres magának. Bár a bankoknál most már lehet találni igen kedvező lekötött betéti ajánlatokat is, a háztartások pénzének egyre nagyobb része hever kihasználatlanul a folyószámlákon – hívta fel a figyelmet Gergely Péter, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője.

A Magyar Nemzeti Bank adatai pontos adatai szerint egyetlen hónap alatt 540 milliárd forinttal emelkedett a banki folyószámlákon lévő pénz mennyisége.
A lakossági betétek állománya 13 365 milliárd forint fölé nőtt a második hónap végére, és éves összevetésben is több mint 13 százalékkal gyarapodott.
Túl sok a pihenő pénz a folyószámlákon
„A hirtelen állományi ugrás egyértelműen azzal lehet összefüggésben, hogy a lakossági állampapírokból felszabaduló – az első negyedévben nagyjából 1 100 milliárd forintot kitevő – kamatok egy része még keresi a helyet magának” – hívta fel a figyelmet Gergely Péter. Hozzátette: a mostani helyzet sokban hasonlít a 2022 februárjában látottakhoz, mikor a nagyobb összegű állami juttatások – szja-visszatérítés, fegyverpénz, 13. havi nyugdíj – kifizetései dobták meg hirtelen több százmilliárd forinttal a lakossági betétállományt. Az akkori, 12 900 milliárd forint feletti állományi csúcsot azóta sem sikerült megdönteni – egészen mostanáig. A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a lakossági betéteken belül egyre nagyobb a lekötetlenül heverő, „pihenő” pénzek aránya: miközben a látra szóló és folyószámlabetétek aránya 2018. elején még alig haladta meg a 66 százalékot, most már a teljes portfólió 84 százaléka felett jár, vagyis a folyószámlákon lévő pénzük nem egészen 16 százalékát kötik le rövidebb-hosszabb időre a háztartások.
Kiemelte: a folyószámlabetétek több mint négyötödös súlya akkor is túl magasnak számít, ha figyelembe vesszük, hogy a bankszámlákon lévő pénz jelentős része napi kiadásokat szolgál, vagyis még rövid távra sem nélkülözhető.
A BiztosDöntés.hu pénzügyi szakértője arra is felhívta a figyelmet, hogy a folyószámlabetétek aránya 2018. elején még alig haladta meg a 66 százalékot, most már a teljes portfólió 84 százaléka felett jár, vagyis a folyószámlákon lévő pénzük nem egészen 16 százalékát kötik le rövidebb-hosszabb időre a háztartások. A pénzügyi szakértő szerint a folyószámlabetétek arányának szinte folyamatos növekedéséhez hozzájárult, hogy hosszú éveken keresztül elvétve akadt csak érdemi lekötött betéti kamatot kínáló banki konstrukció a piacon.