Hortobágyi Öregtavak: uniós forrásból újul meg a magyar vizes élőhelyek egyik legszebbike

Történelmi jelentőségű fejlesztéssel, csaknem 650 milliós forrásból újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak, amely 1850 hektáros területével a Ramsari Egyezmény védelmét is élvezi. A beruházás részeként egyebek mellett megújul a halastavak vízellátása, illetve szabályozása és modernizálják a halastó egyéb létesítményeit. A korszerűsítés hozzájárul majd a Hortobágyi Öregtavak melletti helyi gazdaság stabil működéséhez, a természeti értékek bemutatásához és a turizmus fejlesztéséhez is.

2025. 04. 22. 16:19
A Hortobágyi Öregtavaknál évente több tízezer vándormadár pihen meg Forrás: Visithortobágy
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mintegy 650 millió forint uniós forrásból újulhatnak meg a Hortobágyi Öregtavak. A történelmi jelentőségű fejlesztésnek köszönhetően Hortobágy legnagyobb összefüggő vizes élőhelye  a vízkormányzás és az extenzív akvakultúra biztosításával hosszú távon is megőrizheti páratlan természeti értékeit, gazdag madárvilágát – emelte ki Rácz András, az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára a projektet bemutató hortobágyi rendezvényen. 

Rácz András, KEHOP, Hortobágy, NP, Nemzeti Park Hortobágyi Öregtavak
A fejlesztésel a Hortobágyi Öregtavak, a madárvilág paradicsoma és a magyar vizes élőhelyek egyik legszebbike válik még gazdagabbá / Fotó: AM

A jövő generációi is megismerhetik a Hortobágyi Öregtavakat

Rácz András ismertette, hogy a „Hortobágyi Öregtavak vízellátásának és természetvédelmi kezelésének fejlesztése” című projekt teszi lehetővé a Hortobágy legöregebb halastavainak fejlesztését. A korszerűsítés során 

  • megújulnak a halastavak vízellátását és szabályozását biztosító műtárgyak, 
  • a halastó egyéb létesítményeit helyreállítják, 
  • a teleltető medencéket rendezik, 
  • a tápcsatornát részlegesen helyreállítják, 
  • lehalászóhelyeket alakítanak ki, 
  • valamint a főgát közlekedését biztosítják. 

A fejlesztés célja a halastórendszer extenzív akvakultúra fenntartására is alkalmas tavainak működőképes állapotban tartása.

Közép-Európa egyik legfontosabb madárélőhelye az itteni

A projekt révén a Natura 2000 hálózat egyik gyöngyszeme, a madárvilág paradicsoma és a magyar vizes élőhelyek egyik legszebbike válik még gazdagabbá, amellyel így a jövő generációi is megismerkedhetnek majd. A Hortobágyi Öregtavak, más néven Hortobágyi-halastó, 1850 hektáros területével a Ramsari Egyezmény védelmét is élvezi. Ez a terület Közép-Európa egyik legfontosabb madárélőhelye is, ahol évente több tízezer vándormadár pihen meg – tette hozzá.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a vizes élőhelyek védelme kulcsfontosságú Magyarország biológiai sokféleségének megőrzésében. A most induló fejlesztés nemcsak a Hortobágy, hanem az egész ország természetvédelme számára példaértékű, ugyanis az hozzájárul a hazai és nemzetközi természetvédelmi kötelezettségek teljesítéséhez, a helyi gazdaság stabil működéséhez, valamint a természeti értékek bemutatásához és a turizmus fejlesztéséhez is.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.