A kereslet jelentősen csökkent, az árampiacon kisebb, a gázkeresletben nagyobb volt a gyengülés a válság előtti szinthez képest – mondta egy konferencián Orbán Gábor, az MVM Zrt. vezérigazgatója.

Kiemelte, hogy a továbbiakban a hazai lakossági földgázfelhasználás esetén 31 százalékos csökkenést prognosztizál a NEKT 2019–2030 között, összességében azonban 8,5-9 milliárd köbméter körül maradhat a hazai földgázfelhasználás, és a tavalyi mintegy 8,4 milliárd köbméterről hozzávetőleg 9 milliárd köbméterre nőhet 2035-ig. Ami a hazai villamosenergia-keresletet illeti, itt a korábbi várakozásokat meghaladó mértékű bővülés valószínű a következő 6–10 évben szerinte. A hazai földgáz- és árampiacon várható fogyasztásnövekedésről elmondta, a hazai éves teljes bruttó villamosenergia-felhasználás (HMKE-k nélkül) a 2024-es 44,7 terawattóráról (TWh) körülbelül 61 TWh-ra emelkedhet 2035-ig.
Arról is beszélt, hogy a rövid távú rugalmassági megoldások iránti igény nő, ahogy egyre nagyobb az eltérés
- a naperőművi kínálat és
- a kora reggeli-esti órák
kereslete között. Ennek kezelésére már léteznek megoldások, például a keresletoldali szabályozás, az akkumulátoros tárolás és a határokon átnyúló kereskedelem az összekapcsolt hálózatokon keresztül.
Erre kell figyelni az MVM igazgatója szerint
A februári korrekció némi enyhülést hozott, de a piac változatlanul érzékeny maradt a szabályozási irányokra és fundamentális kilátásokra. Kiemelte, hogy idén meghatározó kérdés lesz a tárolási kötelezettségek jövője, a transzatlanti viszonyok és a geopolitikai feszültségek alakulása. Nagy kérdés, hogy mi lesz a nyári árakkal, és hogy lesz-e racionalitása a nyári betárolásnak – tette hozzá.