Az Országos Kereskedelmi Szövetség javaslatot készít az árréscsökkentés kivezetésére

Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) nemzetközi élelmiszer-kiskereskedelmi vállalkozásai a további bizonytalanság elkerülése érdekében javaslatot tesznek a kormánynak az árréscsökkentés zökkenőmentes kivezetésére – tájékoztatta a szervezet kedden az MTI-t.

2025. 05. 20. 10:47
Illusztráció Fotó: Lang Róbert
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közlemény szerint az Országos Kereskedelmi Szövetség az objektív helyzetértékelés érdekében a javaslatok kidolgozásával külső gazdasági tanácsadó társaságot bízott meg. A végső javaslatok a versenyjogi szabályozás figyelembevételével készülnek el. A szövetség emlékeztetett: a jelenleg hatályos jogszabályok szerint az élelmiszer-árréscsökkentésnek május 31-én vége, a kormány azonban több nyilvános fórumon is kilátásba helyezte annak meghosszabbítását. 

árrésstop
A kereskedők szerint az árréscsökkentés be tudta tölteni a neki szánt szerepet, de az intézkedés május 31-e után már nem fenntartható
Fotó: Somogyi Hírlap/Lang Róbert

Kozák Tamás, az OKSZ főtitkára szerint ez a bizonytalanság már önmagában is elegendő ahhoz, hogy zavarokat okozzon a fogyasztók, a kiskereskedelem szereplői és a beszállítók körében. Az árréscsökkentés már eddig is erőteljesen torzította a piaci viszonyokat, így figyelni kell arra, hogy kivezetése a kormány, a beszállítók, a kiskereskedelem és a vásárlók szempontjából is zökkenőmentes legyen – emelte ki.

Az intézkedés be tudta tölteni a neki szánt szerepét, de a kereskedelmi láncoknak ez a hozzájárulása a magyar családok terheinek csökkentéséhez május 31-e után már nem fenntartható, mert a beszállító partnerektől folyamatosan érkeznek az áremelési igények – hangsúlyozta az OKSZ. A kereskedelmi szövetség közleményében egyebek mellett kifejtette: az árréscsökkentés csak átmenetileg támogatja az infláció mérséklését. A termékpályák torzulnak, aminek importnövelő hatása van. Ez mérsékelheti az élelmiszeripar kibocsátását, a nettó exportot, és ezen keresztül a GDP csökkenésével jár. Ezek a torzulások csak lassan állíthatók helyre. A nagy láncok csökkenő árai miatt az élelmiszer-kiskereskedelem 48 százalékát adó kisebb szereplők a forgalmuk csökkenésével szembesülnek, jelentős részük készül üzletet bezárni, ami tovább növeli az ellátásbiztonsági problémákat. 

Magyarországon csak tavaly 1279 élelmiszer jellegű kiskereskedés szűnt meg, több mint 400 településen semmilyen bolt nincs, további több száz településen egyetlen kisbolt működik olyan korlátozott árukészlettel, ami nem alkalmas egy nagybevásárlás lebonyolítására – jelezték. Az OKSZ a többi között ezeket a megfontolásokat figyelembe véve juttatja el az árréscsökkentés május 31-i kivezetésével kapcsolatos veszteségminimalizáló javaslatokat a kormánynak – írták a közleményben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.