Brüsszelt nem érdekli az európai gazdaság vergődése sem

Nagy valószínűséggel az egész uniós agrár- és élelmiszer-ágazatot tönkretenné Ukrajna uniós csatlakozása.

2025. 05. 01. 12:04
Illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A háború elviselhetetlen pénzügyi terhei és Ukrajna jövőbeli csatlakozási lehetősége a magyar gazdaság kilátásait rontják. Amíg tart a háború és folytatódnak a szankciók, addig Európa és benne Magyarország fizeti meg a háború árát – erre hívta fel a figyelmet tegnap a Nemzetgazdasági Minisztérium. Ukrajna uniós tagsága alapjaiban írná át az unió jelenlegi helyzetét. A baj az, hogy rossz irányba. Elég, ha csak a mezőgazdaság kilátásaira vetünk egy pillantást.

Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke a minap jelezte: amikor Brüsszel az ukrán csatlakozást erőlteti, akkor minden uniós termelő megélhetésével és az Európai Unió élelmezésbiztonságával játszik.

Nagyon nagy valószínűséggel az egész uniós agrár-élelmiszer ágazatot tönkretenné a csatlakozás. Mind a magyar, mind a többi uniós ország agráriumában jelentős visszaeséseket, ugyanakkor a fogyasztók számára komoly élelmiszer-biztonsági kockázatokat is hordozna az esetleges csatlakozás.

Ukrajna a világ egyik vezető agrárexportőre, több mint negyvenmillió hektárnyi termőfölddel. Ez a magyarországi termőterület nyolcszorosa, illetve az unió teljes termőföld-területének is több mint negyede. 

A NAK elnöke elgondolkodtatónak nevezte, hogy amíg Brüsszelben az ukrán agrárium, gazdálkodók megsegítéséről beszélnek, addig Ukrajnában főképp nyugati tulajdonú, külföldi bejegyzésű mamutcégek töltenek be vezető szerepet az agráriumban. Kihasználva azt, hogy hatalmas földterületeket lehet összevásárolni, illetve azt, hogy ott a bérek rendkívül alacsonyak. Emellett ezek a nyugati befektetők modern öntözési rendszereket és a legkorszerűbb technológiákat telepítik. Ugyanakkor a szigorú uniós termelési, fenntarthatósági előírások nem vonatkoznak az ottani termelésre, ezáltal is olcsóbban, de az uniós termelési követelményeknek nem megfelelve, azokat kikerülve lehet termelni.

Az uniós piacot elárasztó ukrán árudömping romboló hatásával már szembesülni lehetett az elmúlt években, ez még tovább fokozódna. Az ukrán gabona magyarországi exportja a brüsszeli enyhítő szabályozás miatt a háború előtti ötmillió dollárról négyszázmillió dollárra ugrott fel 2022-ben, ami a hazai felvásárlási árak bezuhanását okozta. Ezentúl óriási mennyiség érkezett például olajos magvakból, baromfiból, tojásból és mézből is.

Ráadásul Ukrajna a jelenlegi uniós szabályozás alapján mintegy 85 milliárd eurót kapna az uniós közös agrárpolitika keretéből, a teljes uniós agrárbüdzsé negyedét. Ezt a forrást pedig a magyar és a többi európai uniós gazdától vonnák el.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.