Sem az idei, sem a jövő évi céljait nem adja fel a kormány a külső környezetből beszivárgó gazdasági nehézségek miatt – a többi között erről beszélt Orbán Viktor ma reggel a Kossuth rádióban. A kormányfő jelezte, hogy a 2026-os költségvetés tervezete is elkészült, amely jelenleg a Költségvetési Tanács előtt van. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter korábban már felhívta a figyelmet arra, hogy a Költségvetési Tanács véleményének birtokában a kormány május 6-án nyújtja be a 2026-os költségvetést az Országgyűlésnek.
A tárcavezető úgy fogalmazott:
A tervezet a békére építve Európa legnagyobb adócsökkentési programját tartalmazza, kiemelten támogatja a családokat és a nyugdíjasokat, valamint jelentős béremeléseket helyez kilátásba annak érdekében, hogy több maradjon a magyar embereknél, ezáltal 2026-ban is mindenki tehessen egy újabb lépést előre.
A tárcavezető kiemelte, hogy a 2026-os költségvetés keretében minden eddiginél nagyobb mértékben támogatják a magyar családokat.
A családtámogatások teljes összege 4800 milliárd forintot ér el, melyen belül a három gyermeket nevelő anyák kedvezménye, illetve a két gyermeket nevelő anyák szja-mentessége az idei évben várható ötvenmilliárd forinthoz képest 2026-ban 270 milliárd forinttal többet, összesen 320 milliárd forintot hagy a családok zsebében.
A családi adókedvezmény megduplázása pedig az idei évben várható nyolcvanmilliárd forinthoz képest jövőre 210 milliárd forinttal többet, összesen 290 milliárd forint kedvezményt jelent.
Orbán Viktor a rádióban arról is beszélt, hogy ha hazánknak nem lenne nemzeti kormánya, hanem brüsszeli bábkormánya, akkor a rezsicsökkentésnek is vége lenne.
A jövő évi költségvetés 2026-ban is fenntartja a rezsitámogatást, a családok e rendszeren keresztül mintegy nyolcszázmilliárd forint további támogatásban részesülhetnek.

Jövőre jelentős béremelések várhatók:
- A fegyveres testületek tagjai számára fizetendő hathavi fegyverpénzt 450 milliárd forintos kerettel tervezték.
- Béremelésben részesülhetnek az igazságügyben dolgozók.
- Folytatódik a pedagógus-életpálya program.
- A tízezer fő alatti önkormányzatoknak a költségvetés támogatást biztosít az ott dolgozó köztisztviselők béremeléséhez, ami az idei 15 százalékos emelést követően jövő év januárjától további 15 százalék lehet.
- Mindezek mellett jelentős, 13 százalékos minimálbér-emeléshez és garantált bérminimum-emeléshez is biztosít forrást a költségvetés tervezete.
Mivel egyes ágazatokban fennmaradt az extraprofit, ezért ezen szektorok adóztatása is folytatódik. Ugyanakkor adóegyszerűsítéseket hajt végre a kormány, valamint növelik a foglalkoztatás bővítését és a kutatás-fejlesztést támogató kedvezményeket.
A támogatások és adócsökkentések fedezetét a gazdaság bővülése biztosítja: jövőre a GDP-növekedés üteme 4,1 százalék lehet, az infláció pedig tovább mérséklődhet 3,6 százalékra.
A várható kiadásokat és bevételeket számba véve a költségvetés megőrzi stabilitását: az elsődleges egyenleg, vagyis az államadósság után fizetett kamatok nélkül számított jövő évi költségvetési pozíció egyensúlyi, azaz nullszaldós lesz. A tervezet alapján a kormányzati szektor hiánya jövőre tovább csökken, az idén várható négy százalékról a GDP 3,7 százalékára, a kormányzati adósság pedig az idén várható 73,1 százalékról 72,3 százalékra mérséklődik.