Kinyílhat a világ a hazai IT-cégek előtt

Az amerikai paradigmaváltás következtében Európa arrra kényszerül, hogy helyzetbe hozza saját technológiai cégeit, ezzel pedig a magyar IT-cégek előtt is kinyílhat a világ.

2025. 05. 11. 9:51
Illusztráció Fotó: Shutterstock
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A változás jellemzően új lehetőséget is teremt: nincs ez másként most sem, amikor a Donald Trump hatalomra lépésével felálló új amerikai gazdasági paradigma a legtöbb iparágat embert próbáló feladatok elé állította. Ezzel ugyanakkor lehetőségek nyílnak meg a régiós, és azon belül a magyar IT-cégek számára is – írja a Világgazdaság, a héten tartott  TechInvest konferencián felszólaló Zakár Tivadart, a Budapesti Értéktőzsde kijelölt tanácsadójaként működő Univerz Invest Zrt. cégvezetőjét idézve. 

Az amerikai elnök által drasztikusan megemelt vámtarifák, a közszférából történő elbocsátások, valamint a területi követelések egyfajta globális bizalomvesztéshez vezettek az Egyesült Államokkal szemben, aminek következtében az ott dolgozó alap- és alkalmazott kutatók mintegy háromnegyede jelezte, hogy szívesen költözne külföldre.

További következményként jelentkezett, hogy az amerikai kötvénypiaci hozamok emelkedni kezdtek, és a tőkeáramlás iránya is változóban van, azaz az Egyesült Államokból történő kiáramlás vált jellemzőbbé, amit az alternatív piacok iránti érdeklődés élénkülése kísér.

Az általánosabb paradigmaváltás mellett jelentős hatást váltott ki a technológiai cégek háza táján az amerikai felhőtörvény is, melynek rendelkezései az Egyesült Államok hatóságainak hozzáférést biztosítanak a tengerentúli felhőkön tárolt adatokhoz. Európának erre is reagálnia kell.

Miután világossá vált az európai cégek számára, hogy a felhőtörvény mit jelent az adatbiztonság szempontjából, azonnal megnőtt az európai felhőadatközpontok iránti igény, és persze van hová fejlődni, hiszen az EU adatközpontpiacán a Google, az AWS (Amazon Web Service) és a Microsoft triumvirátusnak nem kevesebb mint 61 százalékos részesedése van. 

Emellett a kibervédelem is a fókuszba került, amiből a magyar cégek is profitálhatnak. Közülük nem egy a BÉT-en, főként az Xtend platformon jegyzett vállalkozás.

A kihívást jól illusztrálja a Microsoft reakciója: Bill Gates cége uniós ügyfeleinek újabb biztosítékokat nyújtana az adatvédelem terén, miközben európai felhő- és MI-infrastruktúráját is bővítené, az adatközpontjait pedig 16 európai országban 40 százalékkal kívánja növelni.

Az EU emellett nekilátott az űrtechnológia és a kommunikációs infrastruktúra fejlesztésének is, 10,6 milliárd euró mehet a műholdprogramra, melynek keretében 290 műholdat állítanának pályára, az Ariane-6 (Iris2) rakétákat pedig 13-szor lőnék ki a világűrbe. Európában 2024-ben nyolcvanmilliárd dollárt költöttek űrprojektekre, ami 17,1 százalékos növekedésnek felel meg éves bázison.

Ezen felül pedig Európa nagyobb szerepet akar a csipgyártásban is. Hasonló lehetőségek kínálkoznak ezen a területen is, ahol a földrész eddig szintén meglehetősen marginális szerepet játszott, hiszen a tíz nanométernél keskenyebb csipek kilencven százaléka Tajvanról származik. Az amerikai–kínai geopolitikai feszültségek és a Covid-járványban megtapasztalt ellátási zavarok ellenben ráirányították a figyelmet az ebben rejlő veszélyekre.

Mivel pedig a TSMC, a Samsung és az Intel eddig annak dacára sem sietett az EU-s beruházásokkal, hogy Kína eközben megtöbbszörözi a kapacitásait, az EU-nak saját rezidens vállalatait kell beizzítania.

Ebben a körben szóba jöhet a Bosch, az Infineon és az ASML is, ám ez még nem minden, lévén az új csipekhez, akárcsak az űrprogramok beindításához új szoftverekre is szükség lesz, s ezek fejlesztésében kiemelt szerep juthat a régiós, illetve magyar IT-cégeknek is, melyek tőzsdei értékeltsége messze elmarad nyugat-európai, például bécsi társaiké mögött.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.