A magyar gazdaságtörténet egyik legfelháborítóbb ügye volt, amikor 2009 tavaszán Góczi István, a Magyar Földgáz- és Energiakereskedelmi és -szolgáltató Kft. (EMFESZ) ügyvezető igazgatója egy dollárért eladta az általa vezetett vállalatot a svájci bejegyzésű RusGasnak.

Az EMFESZ ukrán kézen
A történet előzménye azonban még ennél is homályosabbanak tűnik, hiszen a cég 2003-as létrehozásában az MSZP–SZDSZ-kormányzat idején együttműködött Dmitro Vasziljovics Firtas ukrán oligarcha és magyarországi képviselője, Knopp András, az MSZMP KB tudományos, közoktatási és kulturális osztályának egykori vezetője. Ő több olyan cégben is szerepet vállalt, amelyek Firtas érdekeltségi körébe tartoztak.
Háttérben
Firtas korábban a ciprusi offshore cég, a Mabofi Holdings Ltd. révén vált az EMFESZ tulajdonosává.
Azt, hogy a magyar gázközvetítő óriás miért került ukrán kézre, máig talány.
Azt az alapításkor még itthon sem lehetett tudni, hogy az ukrán oligarcha az EMFESZ-nek, illetve a cégnek szállító RosUkrEnergónak is a tulajdonosa.
Dmitro Firtas, az orosz kapcsolatokkal bíró ukrán oligarcha
Dmitro Firtas az ukrán energiaszektor egyik kulcsfigurája, a RosUkrEnergo és a Group DF csoport alapítója. Sajtóinformációk szerint Firtas szoros kapcsolatot ápolt a Kremllel és az orosz, illetve az ukrán alvilággal.
Egy WikiLeaks-dokumentum szerint ő maga ismerte el, hogy Szemjon Mogiljevics jóváhagyása nélkül nem kezdhetett volna gázüzletbe.
Szédületes felemelkedés
Visszatérve az EMFESZ-hez, a cég a magyar gázpiac liberalizációjával, 2004-ben megkezdte a már említett orosz–ukrán RosUkrEnergo közvetítésével beszerzett földgáz magyarországi értékesítését, és néhány év alatt a piac több mint 20 százalékát kontrollálták. 2009-re az EMFESZ a huszonhetedik legnagyobb magyar vállalat lett.
A botrány: egydolláros adásvétel
A 2009. április 27-én, tehát Gyurcsány Ferenc miniszterelnöki posztjáról történő távozását követően néhány nappal Góczi István, az EMFESZ ügyvezetője bejelentette, hogy a céget egy dollárért eladta a homályos tulajdonosi hátterű RosGas AG nevű svájci vállalatnak. A tulajdonosváltást a cégbíróság néhány óra alatt bejegyezte, az energiahivatal pedig egy napon belül jóváhagyta.
A tulajdonos, Dmitro Firtas ukrán oligarcha azt állította, nem adott meghatalmazást, a cégszámlákról állítólag 150 millió dollárnyi vállalati vagyon tűnt el.
Jogvita és nyomozás
A Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) hűtlen kezelés miatt eljárást indított az ügyben, Góczi Istvánt őrizetbe vették, de az eljárást végül bűncselekmény hiányában lezárták. A perek évekig tartottak, míg 2014-ben a Kúria érvénytelennek nyilvánította az adásvételt, és visszaadta a tulajdont a Mabofi Holdingsnak.
EMFESZ-ügy: geopolitikai tanulságok
Az EMFESZ-botrány megmutatta, hogyan válhat egy nemzeti energiavállalat geopolitikai sakkfigurává. Magyarország egyik legnagyobb gázkereskedője egyetlen dollárért cserélt gazdát, miközben a cég eltűnt a piacról.
FBI, India és korrupciós vádak
Azt is érdemes felidézni, hogy az FBI 2014-ben nemzetközi elfogatóparancsot adott ki Firtas ellen, akit Ausztriában őrizetbe is vettek. Az Egyesült Államok még ebben az évben kérte kiadatását.
Az FBI szerint Firtas és öt további külföldi állampolgár – egy másik ukrán, két indiai, egy Srí Lanka-i és Knopp András – 2006-tól kenőpénzek fizetésével, zsarolással és megfélemlítéssel szereztek meg különböző indiai tisztségviselőknél titánbányászati jogokat Ándhra Prades szövetségi államban.
Több mint tízmillió dolláros kenőpénz
Kenőpénzként összesen legalább 18,5 millió dollárt készültek kifizetni, végül 2010 júliusáig ténylegesen 10,6 milliót utaltak át 57 tranzakcióban.
A kenőpénzek kifizetését Firtas beosztottai úgy tüntették fel hivatalos iratokon, mintha legális üzleti átutalások lennének, és az átutalásokhoz amerikai pénzintézeteket is felhasználtak.
A bányaberuházás hasznaként, titántermékek értékesítéséből évi 500 millió dollár forgalmat reméltek. Eladtak volna egy meg nem nevezett chicagói cégnek is. Knopp és Firtas tagadták a vádakat.
Szabadlábon
Az osztrák bíróságok több mint egy évtizede foglalkoznak Firtas ügyével. 2015-ben egy bécsi bíróság politikai indíttatásra hivatkozva elutasította a kiadatást, de 2017-ben egy fellebbviteli bíróság megsemmisítette ezt a döntést, és jóváhagyta. Az osztrák legfelsőbb bíróság 2019-ben helybenhagyta ezt az ítéletet. Azonban 2023 júniusában az osztrák tartományi bíróság új bizonyítékokra hivatkozva elrendelte az eljárás újrakezdését, így a kiadatás kérdése továbbra is nyitott maradt.
2023 novemberében az osztrák bíróság végül úgy döntött, hogy Firtas nem adható ki az Egyesült Államoknak, mivel az ügyben új bizonyítékok merültek fel, amelyek megkérdőjelezik a korábbi döntések megalapozottságát.
Más ügyekben is vizsgálódnak ellene
Firtas továbbra is Bécsben tartózkodik, és szabadlábon védekezik az ellene felhozott vádakkal szemben.
Ukrajnában is vizsgálatok folynak ellene, többek között azzal a gyanúval, hogy 2016 és 2022 között cégei túlárazással és könyvelési manipulációkkal több milliárd hrivnyás kárt okoztak az államnak.
Ennek következtében az ukrán hatóságok zárolták Firtas ukrajnai vagyonát.