Az egykulcsos adó már bevált – a Tisza azonban visszahozná a trükkös múltat

Magyar Péter visszahozhatja a többkulcsos adórendszert, amelynek hatásait sokáig nyögte Magyarország. A lapunk által megkérdezett vezető elemző szerint az egykulcsos adó bevezetésének egyik leglátványosabb eredménye a munkaerőpiac élénkülése volt. Kiemelte: a többkulcsos adó visszahozásával növekedne a feketegazdaság.

2025. 07. 25. 17:20
Kiszivárgott Magyar Péterék terve: brutális adóemelések jönnének a Tisza Párt hatalomra kerülésével Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon jelentős adóreform lépett életbe 2011 január 1-jén – emlékeztetett Sebestyén Géza, a Mathias Corvinus Collegium (MCC) Gazdaságpolitikai Műhelyének vezetője. A szakértő a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy a korábbi progresszív, többkulcsos személyi jövedelemadót egy egységes, 16 százalékos adókulcs váltotta fel.

adó
Akik megérezhetnék a magasabb adó bevezetését, azok a középosztály tagjai, akiknek fő bevételi forrása a munkabér. Fotó: NurPhoto via AFP

A második Orbán-kormány célja ezzel az volt, hogy egyszerűbbé és átláthatóbbá tegye az adórendszert, valamint olyan ösztönzőket teremtsen, amelyek a munkavállalás és a vállalkozás felé mozdítják a gazdasági szereplőket – hangsúlyozta az elemző. Az intézkedéstől azt is várták, hogy mérséklődik a jövedelmek eltitkolása és sikerül visszaszorítani a feketegazdaságot.

Az egykulcsos adó bevezetésének egyik leglátványosabb eredménye a munkaerőpiac élénkülése volt. Az alacsonyabb adókulcs a nettó bérek növekedéséhez vezetett, ami különösen a közepes és magas jövedelmű rétegek esetében ösztönözte a munkavállalást. Ezzel párhuzamosan csökkent a külföldi munkavállalás csábítása a magasabban képzett munkaerő számára, és több szakember döntött úgy, hogy Magyarországon épít karriert.

Kiszivárgott Magyar Péterék terve: brutális adóemelések jönnének a Tisza Párt hatalomra kerülésével

A Tisza Párt elnöke visszahozhatja a többkulcsos adót, amelynek hatásait sokáig nyögte a magyar társadalom. Magyar Péter és baloldali pártjának feltételezett terve újra életre hívná azokat az ügyeskedéseket, amelyek a Gyurcsány-korszakra voltak jellemzők, és kárba veszne az a munka, amit a jelenlegi kormány a gazdaság kifehérítésére fordított.

A bérek nettó értékének növekedése a fogyasztást és a megtakarítási hajlandóságot is élénkítette. A lakosság nagyobb rendelkezésre álló jövedelme erősítette a belső keresletet, ami a gazdasági növekedés egyik motorjává vált. A reform emellett a régióban versenyképesebbé tette a magyar munkaerőt, hiszen az egyszerű és kiszámítható adórendszer vonzóbb környezetet teremtett a magasan képzett szakembereknek és a befektetőknek egyaránt.

A növekvő fogyasztás és a munkaerő-állomány mennyiségi és minőségi bővülése nem csak a GDP-mutatóra hatott kedvezően, hanem egyben további keresletet generált a termékek és a szolgáltatások iránt. Ezek a folyamatok pozitív visszacsatolás formájában tovább emelték a foglalkoztatást, a béreket és a magyar gazdaság teljesítményét.

Az egykulcsos adó bevezetése ráadásul az adófegyelemben is pozitív változásokat hozott.

Az alacsonyabb terhek csökkentették a jövedelmek eltitkolásának ösztönzőit, különösen a magas jövedelműek körében. A rendszer egyszerűsége, átláthatósága és kiszámíthatósága révén olyan gazdasági környezet alakult ki, amely a hosszú távú beruházások és a tisztább jövedelemszerzés számára kedvezőbb alapot teremtett.

A többkulcsos adó visszahozásával a fenti pozitív eredményeket kockáztatnánk:

  • gyengülnének a munkavállalás ösztönzői,
  • szűkülne a munkaerőpiac,
  • növekedne a feketegazdaság,
  • csökkenne a családok rendelkezésre álló jövedelme,

és különösen a jól képzett és jól fizetett munkaerő esetében megindulna egy exodus külföldre.

Ez a kivándorlás pedig negatívan érintené azon itthon maradó magyarokat is, akiket az adórendszer megváltoztatása direkt módon nem érintett.

 

A többkulcsos adó nem az igazán gazdagokat sújtaná 

A kétkulcsos adó mellett sokszor elhangzik az az érv, hogy igazságosabb, mert jobban bevonja a gazdagabbakat is a közteherviselésbe. Ám ahogyan azt J. A. Mirrlees egy 1971-es cikkében bemutatta, az optimális jövedelemadó általában nagyjából lineáris, emellett a jövedelem adóztatása nem hatékony módja az egyenlőtlenségek csökkentésének.

A kétkulcsos adó visszavezetése ráadásul nem az igazán gazdagokat sújtaná, hiszen ők jellemzően nem a jövedelemágat, hanem az osztalékot használják. Egy magasabb szja-kulcs esetükben jellemzően semmilyen hatással nem járna.

Akik megérezhetnék a magasabb személyi jövedelemadó kulcsokat, azok a középosztály tagjai, akiknek fő bevételi forrása a munkabér.

Felhívta a figyelmet, hogy a jól kereső középosztálybeliek pontosan azok a nyelveket beszélő, versenyképes végzettséggel és szakmai tapasztalatokkal rendelkező emberek, akik nagyon könnyen tudnak külföldön is állást vállalni. Így a kétkulcsos szja visszatérése nem javítaná a magyar költségvetés helyzetét, hanem pont hogy rontaná – tette hozzá az elemző.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.