A friss adatok szerint a Közép-Dunántúl, illetve a fővárost is magában foglaló Közép-Magyarország emelkedik ki a mezőnyből: az előbbi régióban a 2400 forintot közelíti az órabérek átlagos nagysága, az utóbbi területeken pedig ez az érték már a háromezer forintos szint körül mozog. Immár csak két olyan régió van az országban, ahol a fizikai átlagórabér szintje nem éri el a kétezer forintot: a Dél-Dunántúlon és Észak-Magyarországon egyaránt 1900 és 2000 forint között alakul ez az érték – írja közleményében a Trenkwalder és a Moore.

Fotó: Németh András Péter
– Bár a tavalyi 13,5 százalékos mértéktől messze elmarad, a 7,9 százalékos éves bérnövekedési ütem továbbra is több mint háromszázalékos reálbérnövekedést biztosít – mondta Hamrák Viktor, a Trenkwalder szolgáltatási igazgatója. – Ennek ellenére a közelmúltbeli felmérésünk azt mutatja, hogy a munkavállalók jelentős része az előző időszak tapasztalataira építve nagyobb mértékű béremelést vár el a munkáltatójától. A hazai cégek emiatt kettős nyomás alatt vannak:
- miközben a fluktuáció elkerülése érdekében kezelniük kell ezt a dolgozói elégedetlenséget,
- a jelenlegi gazdasági környezetben többségük számára egyszerűen nem kigazdálkodható egy tíz százalék feletti béremelés.
A középvezetők bére is emelkedett
A Moore Hungary ezzel egy időben több mint hatvan nemzetközi cég hazai leányvállalatánál dolgozó csaknem ötszáz középvezetőnek a béradatait vizsgálta meg. A nyolcszázezer és 1,2 millió forint közötti havi bruttó fizetési sávban dolgozó alkalmazottak esetében a béremelkedés mértéke 2025 második negyedévében átlagosan 7,3 százalék volt az előző év hasonló időszakához viszonyítva. Hajnal Péter, a Moore Hungary ügyvezető partnere úgy fogalmazott, a szellemi középvezetők körében tapasztalható bérnövekedés mértéke jelenleg lényegében belesimul a teljes munkaerőpiaci átlagba, ami ebben a munkavállalói körben is majdnem háromszázalékos reálbérnövekedést biztosít. Kiemelte: várhatóan ez alá a szint alá nemigen fog csökkenni a béremelések üteme, mivel már jelenleg is erősödik a fluktuáció. A kilépési forgalom ebben az időszakban 4,2 százalékra nőtt a tavaly ilyenkor tapasztalt 2,7 százalékról – jelezte.
Az országos szinten már több mint hatvanezer főt foglalkoztató üzleti szolgáltatóközpontok (BSC-k) középvezetői esetében a fenti szellemi foglalkozású középvezetői átlagtól kissé elmaradó, csaknem hétszázalékos béremelést hajtottak végre az elmúlt évben a Moore Hungary adatai szerint. Jól mutatja a BSC-szektor munkaerőpiaci vonzerejét, hogy ez a béremelkedési ütem is elegendő volt az aktuálisan szükséges létszám biztosításához: miközben a belépési forgalom 3,8 százalékos volt, a kilépési forgalom továbbra is két százalék alatti szinten alakult.