– Az első csatát megnyertük – így fogalmazta meg a miniszterelnök az egészségügyi védekezés eredményét. Ezt el lehet mondani a gazdaságvédelemről is?
– Vannak olyan területek, ahol kedvező folyamatok indultak el. A múlt héten például már csökkent a regisztrált álláskeresők száma. Bár ez még törékeny állapot, fordulatot jelez a munkaerőpiacon. Erre már mondhatjuk, hogy az első csatát megnyertük? Igen. Úgy érzem azonban, hogy hosszú küzdelem vár ránk, mivel nem lehet tudni, hogy a járványnak lesz-e második vagy akár harmadik hulláma. Ez a bizonytalanság befolyásolja a gazdasági folyamatokat is.
– Ha ősszel valóban megérkezne a járvány második hulláma, akkor elegendő lesz a gazdaságvédelmi intézkedésekre szánt forrás?
– Akárhány hullám jön, a gazdaságvédelmi lépések fenntarthatók, mert arányosak. Vagyis nem költünk többet annál, mint amennyire szükség van. Ezt kérték tőlünk a vállalkozások, az érdekképviseletek, de mi sem gondolkodtunk másban. Öt pillért fektettünk le: megőrizzük a munkahelyeket, annyi újat hozunk létre, amennyit a járvány tönkretett, megerősítjük a kiemelt gazdasági ágazatokat, pénzügyi forrásokat biztosítunk a vállalkozásoknak, valamint megvédjük a családokat és a nyugdíjasokat. Mivel a munkahelyek megvédésére pont annyit fordítunk, amennyi szükséges, marad forrás az újak teremtésére és a kiemelt ágazatok megerősítésére a beruházások támogatásán keresztül. Ez a stratégia lehetővé teszi, hogy ha visszatér a járvány, az egyrészt termelékenyebb vállalatokat találjon, másrészt az állam továbbra is biztosítani tudja a bértámogatást a munkavállalóknak.
– A mostani helyzetben nem állhat fenn az a kockázat, hogy korainak bizonyul a jövő évi költségvetés elfogadása?
– Jó, ha időben lehet látni, hogy mire lehet számítani a következő évben. A Pénzügyminisztérium mindig bölcsen és óvatosan határozza meg a költségvetés kereteit. A tárca most is gyorsan tudott reagálni a válsághelyzetre. A jövő évi költségvetés a gazdaság újraindításának büdzséje lesz a járványügyi készültség fenntartása mellett.