Hat hónapja véd a moratórium

Fél éve annak, hogy lehetővé vált a március közepe előtt felvett bankhitelek törlesztésének időleges szüneteltetése. Mivel a járványhelyzet nem alakul kedvezően, akár a december 31-i határidő is meghosszabbodhat.

Horváth Éva
2020. 09. 15. 5:55
OTP, pénz , bank,
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyedülálló sikertörténetnek nevezte a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense kérdésünkre a hazánkban március 19-től bevezetett hiteltörlesztési moratóriumot. Novoszáth Péter véleménye szerint a megoldás segítséget jelentett a bankoknak is, megkímélve azokat a később felhalmozódó minősített követelésektől, és könnyített a lakossági, illetve vállalkozói ügyfeleken is, akik a kimaradó vagy esetleg megszűnő jövedelmük miatt hamar fizetésképtelenné váltak volna.

A moratórium a 2020. március 18-a előtt megkötött hitelszerződésekre szól. A könnyítés minden, a hitelintézet és az adós között kötött hitelügyletre, kölcsönszerződésre, valamint a pénzügyilízing-szerződésekre is érvényes, egészen az idei esztendő utolsó napjáig. A törlesztés szüneteltetése tehát 2020. december végéig tart, ugyanakkor a kormány szükség esetén meghosszabbíthatja a moratórium időszakát – rendelkezik a jogszabály.

A kormányrendeletet úgy alkották meg, hogy az a hatálybalépésének első napjától valamennyi érintett hitelre vonatkozik. Így csak annak az ügyfélnek kellett visszajeleznie a bankjának, aki nem kívánt élni a halasztott fizetés lehetőségével. A rendszer külön előnye az, hogy oda bármikor be lehet lépni és el is lehet hagyni azt.

Minden megkötött hitelügyletre érvényes az átmeneti könnyítés
Fotó: Kurucz Árpád

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) június 5-én arról számolt be, hogy március közepétől addig a lakossági ügyfelek kétharmada és a vállalati adósok négyötöde, összesen több mint 2,7 millió ügyfél választotta a hiteltörlesztési moratóriumot. Ez akkor a lakosságihitel-adósok 65,5 és a vállalati ügyfelek 79 százalékát jelentette. A halasztásra jogosult 6796 milliárd forint háztartási hitelállományból 3855 milliárd forintot érintett a moratórium, a 9692 milliárd forint összes vállalati hitelállományból pedig 5208 milliárd forintot.

Az ügyfelek inkább az átlaghoz képest alacsonyabb összegű hitelek esetében vették igénybe a törlesztési moratóriumot – hívta fel a figyelmet az MNB. Kiemelték, hogy mindkét ügyfélkör esetében a sérülékenyebb, az állami beavatkozásra leginkább rászoruló társadalmi csoportokat segítette az intézkedés.

Gulyás Gergely, kancelláriaminiszter minapi bejelentése szerint a moratóriumnak köszönhetően megközelítőleg 3000 milliárd forint maradt a családoknál és a vállalatoknál. Nem kellett a megtakarításokhoz nyúlni, és az ügyfelek a törlesztések helyett azonnal felhasználható pénz révén jelentős összegekhez jutottak hozzá.

A bankok az utóbbi időben azonban egyre óvatosabbak. Már erre utalt az MNB augusztus 18-i vezetői körlevele is, amelyben nyomatékosította a hazai hitelező és pénzforgalmi intézmények felé, hogy az adósok hitelképességének megítélését önmagában a moratórium miatt ne rontsák, és emiatt ne zárják ki őket a hitelezésből. Mi több, ügyfelektől érkező információink szerint egyes bankok a hiteladós ügyfeleiket külön értesítették arról, hogy lehetőséget adnak gyűjtőszámla megnyitására, amelyen az ügyfél előre megtakaríthatja a moratórium lejárta után aktuá­lissá váló, visszafizetendő összeg egy részét vagy akár az egészet.

A magyar bankok és a kormány nyilván nem ülnek ölbe tett kézzel és igyekeznek egyeztetni, illetve egyezségre jutni arról, milyen formában alakíthatják át, akár – ahogy azt a jogszabály lehetővé is teszi – hosszabbíthatják meg a hiteltörlesztési moratórium év végén lejáró rendszerét. Novoszáth Péter szerint az ügyfeleknek változatlanul nagy segítséget jelentő megoldás a lejárati határidő kitolása, a hitelintézetek számára azonban újabb kieső összegeket, és még komolyabb kockázatkezelést, céltartalékolást jelenthet. A bankszektor pedig, minden bizonnyal az államtól várná el a segítséget, amelyet az egyetemi docens pél­dául adókedvezmény vagy garancia formájában tart elképzelhetőnek.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.