Számos javaslatot tesz a kormány családbarát politikájának 2030-ig történő folytatására a Magyar Nemzeti Bank (MNB) Versenyképességi programja, amelynek fő célkitűzése, hogy évente 110 ezer gyerek szülessen Magyarországon (2018-ban 89 800 újszülött látta meg a napvilágot). A jegybank szerint a családtámogatási rendszer abban tudja segíteni a demográfiai fordulat megvalósítását, hogy a gyermekvállalásnak ne legyenek anyagi akadályai, ugyanakkor nemcsak a támogatások mértéke, hanem elköltésének módja is fontos. Hangsúlyozzák, hogy közép- és hosszú távon fontos eszköz a munkaerőpiaci részvételhez kötött elemek szerepének növelése.
Hazatérő fiatalok támogatása
A jegybank szerint mindenekelőtt növelni kellene a csecsemőgondozási díj (csed) és a gyermekgondozási díj (gyed) felső határát. Emelnék a diplomásgyedet is, emellett további lépésekkel – baba- és családbarát kollégiumi férőhelyek kialakítása, több lehetséges passzív félév – támogatnák a felsőfokú tanulmányaikat folytató fiatalok családalapítási szándékát. Megemelnék, sőt gyerekszámtól függően progresszív módon növelnék az egyszeri anyasági támogatást, amelynek összege az öregségi nyugdíjminimum 225 százaléka, vagyis 2018-ban 64 125 forint volt. Indulótőke-program bevezetését is javasolják a hazatelepülő és itthon családot alapító fiataloknak, ha vállalják, hogy a következő három évben legalább egy további gyerekük születik és a következő öt évben nem hagyják el az országot életvitelszerűen.
Másfélszeres adókedvezmény
A családbarát adóreform fejezetben a jegybank felhívja a figyelmet, hogy a családi adókedvezmény a keresetek dinamikus emelkedésével veszített előnyéből. Az engedmény egy eltartottra jutó összege csak a kétgyermekeseknél emelkedett az elmúlt években. A jegybank szerint ha a 2011-es arány elérése a cél, már most másfélszeresükre kellene emelni a kedvezményeket. Ezek jövőbeni bővülése kötődhetne a mindenkori bruttó átlagkeresethez vagy a minimálbérhez. A jegybank felveti a negatív adó engedélyezését is, ami azt jelentené, hogy azok a legális jövedelemmel rendelkező családok is részesülnének az adókedvezményben, amelyek most nem tudják azt teljes mértékben kihasználni.