Letelepedési kötvény félpénzért

A pénzes külföldi bevándorlókkal indokolta a kormány a magyar letelepedésikötvény-program megalkotását.

Wiedemann Tamás
2016. 10. 13. 4:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte az összes kínai ügynökségnél fél áron is részt lehet venni a magyar letelepedési programban. Az Országgyűlés Rogán Antal (Fidesz) vezette gazdasági bizottsága még 2013-ban adott engedélyt a Kajmán-szigeteken bejegyzett Hungary State Special Debt Fund (HSSDF) nevű közvetítőcégnek arra, hogy kínai állampolgároknak értékesítse a hazai letelepedési programot. Ez a cég további 63 ügynökségnek adott megbízást, hogy minél több ügyfelet hozzanak neki. A HSSDF honlapján találtunk rá az ügynökségekre. (A cég angol nyelvű honlapja a kedvezményes ajánlatokat nem tartalmazza, csak a kínai verzióban lehet róluk olvasni. Bárki ellenőrizheti, ha a Google Chrome keresőben felkeresi a partnerek honlapjait, a fordítás gombra klikkelve magyarul is megjelennek az információk).

Egyesével néztük át a kínai honlapokat, és arra jutottunk, hogy szinte az összes ügynökségnél elérhető a magyar program fél áron. A jogszabályok szerint 300 ezer eurós, vagyis 93 millió forintos, erre a célra kibocsátott, ötéves futamidejű magyar állampapírt kell lejegyezni a külföldi bevándorló nevében. A kínai cégek azonban igen segítőkésznek mutatkoznak, hiszen ha az ügyfélnek csak 150 ezer eurója van, akkor is részt vehet a programban. Ebben az esetben is ki kell fizetni az 50 ezer eurós szolgáltatási díjat, viszont a közvetítőcég, a HSSDF

hitelt vesz fel a fennmaradó 150 ezer euró biztosítására,

így jön össze a kötvény 300 ezer eurós vételára.

A bankhitelt információink szerint a China Construction Bank nevű pénzintézet nyújtja, de elképzelhető, hogy a csaknem százmilliárd forintos bevételre szert tevő kajmán-szigeteki cég finanszírozza saját forrásból. Ha ugyanis fél áron juthat letelepedési engedélyhez a kínai polgár, abból leginkább az offshore cég profitál. A hitelkonstrukcióban ugyanis nem jár vissza a befizetett összeg, vagyis a közvetítő vállalkozás

megtartja a futamidő végén a 150 ezer eurót, ami több mint negyvenmillió forint.

A bank kapja a kamatot, ami 29 ezer eurót, vagyis 9 millió forintot tesz ki. De nemcsak a kínaiak ilyen szerencsések, más állampolgárok is megvehetik félpénzért a letelepedési engedélyt.

Ez is bizonyíték arra, hogy túl magas a kötvények után fizetett, 2 százalékos garantált kamat. Hiába tudna Magyarország színtiszta piaci körülmények között 0,5 százalékos kamatra kötvényt kibocsátani, a kormány inkább

négyszer több adófizetői forintot juttat az általa kiválasztott offshore cégeknek.

Miközben a magyar állam 35 milliárd forintnyi közpénzről mondott le, a vállalatok több mint 110 milliárd forintos bevételre tettek szert. Négyezer külföldi jutott a programon keresztül letelepedési engedélyhez, családtagokkal számolva 16 ezer bevándorló előtt nyitotta meg a kormány Magyarország kapuit.

A letelepedési programot átjárja a politikai korrupció gyanúja. Az engedélyek kiadásáért a parlament gazdasági bizottsága felel, ahol többségben vannak a fideszes képviselők. A testület nem ellenőrzi a cégeket, ha akarná, sem tudná, erre ugyanis nincsenek eszközei. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tagadta, hogy fél áron is meg lehet venni a kötvényt. De nem is foglalkozik ezzel, azt közölte, hogy a „vásárló ezt miből finanszírozza, hitelből vagy megtakarításból, az az ő dolga”. A letelepedésikötvény-programot ugyanakkor pénzes külföldieknek találta ki a kormány, vagyis ha szegényebb bevándorló is megveheti, akkor a törvény eredeti célkitűzése nem teljesül.

Egyébként szigorú szabályok vannak érvényben, a pénzmosás és terrorizmus elleni jogszabály például azt is előírja: a hatóságoknak meg kell győződniük arról, hogy nem kerül „piszkos” pénz a rendszerbe. Csakhogy a magyar hatóságok ezt nem tudják garantálni a letelepedésikötvény-programban, hiszen a külföldiek offshore cégekkel szerződnek, és nem közvetlenül ők veszik meg a letelepedési kötvényt, hanem a közvetítő vállalkozás jegyzi le azt. A gazdasági bizottság egyébként sem ellenőrizte az elmúlt három évben a közvetítőcégeket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.