Saját alapanyaggal törne az akkugyártás élére Európa

A versenyképes, fenntartható akkumulátorcella-előállítási értéklánc európai kiépítéséhez járulhat hozzá az a projekt, amelyikben a csehországi mangánkitermelést lendítenék fel. A nyersanyag bányászatával korábbi lelőhelyet is rekultiválnak.

Somogyi
2021. 03. 22. 8:15
Jászberény, 2014. október 10. A Jász-Plasztik Kft. akkumulátorgyártó üzeme Jászberényben 2014. október 10-én, az avatója napján. A magyar tulajdonú vállalkozás 10,3 milliárd forintból megépült üzeme mintegy 350 embernek ad majd munkát, így a cég dolgozóinak létszáma hamarosan eléri a 2800-at. MTI Fotó: Bugány János
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A nagy tisztaságú mangán az akkumulátorok elengedhetetlen alapanyaga, a nemzetközi igény 2030-ra több mint tízszerese lesz a 2021-es értékeknek. Az Európai Unióban csehországi Chvaleticében található az egyetlen jelentős mangánforrás.

A kitermelés felpörgetésével a lelőhely 2025-re képes lehet fedezni az európai akkumulátorgyártárhoz szükséges mangánkereslet felét.

Az Euro Manganese magánvállalatnak ez a terve, ebben pedig 365 millió euróval (130 milliárd forint) támogatja az EIT InnoEnergy.

A tervek szerint évente körülbelül ötvenezer tonna mangánt termelnek ki 25 éven át, a beruházás során négyszáz munkahelyet hoznak létre. A fejlesztésekkel megszűnhet a vízszennyezés is a területen, hiszen a nyersanyagot egy Prágától kilencven kilométerre fekvő, bezárt bánya maradványaként kialakult meddőfolyásból (finomszemcsés, homokos hulladékkupacokból) fogják kivonni. A projekt élvezi a helyi közösségek támogatását is.

Dolgozók a Jász-Plasztik Kft. akkumulátorgyártó üzemében. A magyar tulajdonú vállalkozásnak is jól jöhet az európai alapanyag
Fotó: Bugány János / MTI

A projekt illeszkedik az unió hosszú távú ipari stratégiájába, ami azt célozza, hogy a következő években megvalósuló nagyszabású ipari projektek révén a kontinens legyen a világ második legnagyobb akkumulátorcella-gyártója, és 2025-ig mintegy nyolcszázezer munkahely jöjjön létre a szektorban. A beruházás nyomán a korábbi bányászati tevékenységek káros hatásai is orvosolhatók, valamint az ipari hulladék újrafeldolgozása környezeti előnyökkel jár, és így erősíthető Európa zöld- és elektromos jövője.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.