El kell halasztani a brexitet

Munkatársunktól
2019. 04. 05. 6:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A brit EU-tagság megszűnésére szabott határidő további, hosszabb halasztásának kezdeményezésére kötelezte szerda éjjel a londoni alsóház Theresa May miniszterelnököt, elkerülendő a megállapodás nélküli kilépést. Londonnak április 12-ig, vagyis jövő péntekig tudatnia kell az Európai Unióval a brexitfolyamat további menetével kapcsolatos terveit és azt, hogy e tervek alapján kéri-e ennek a határidőnek a meghosszabbítását. A jelenlegi jogi alaphelyzet az, hogy ha a brit kormány nem kéri a határidő meghosszabbítását, vagy az EU nem egyezik bele a kilépés további halasztásába, a brit EU-tagság jövő pénteken, a brexit feltételrendszeréről kidolgozott, ám a londoni alsóház által háromszor is elutasított megállapodás életbe lépése nélkül megszűnhet.

Az MTI szerint May már kedd esti televíziós beszédében jelezte, hogy a brexit további halasztására van szükség a megállapodás nélküli kilépés elkerülése végett. Az alsóházban szerda éjjel egyszavazatos többséggel, 313:312 arányban elfogadott indítvány azonban kötelezővé is teszi Maynek a halasztás kezdeményezését. Az alsóházban jóváhagyott indítványt Yvette Cooper, az ellenzéki Munkáspárt egyik befolyásos képviselője, az alsóház belügyi bizottságának elnöke (képünkön) terjesztette elő. Az április 12-i határidő meghosszabbítását jóváhagyta a lordok háza is.

Fotó: Reuters

A Bank of England nemrégiben a szabályozatlan brexit súlyos recess­ziós kockázataira hívta fel a figyelmet. A jegybank által kidolgozott, néhány hete bemutatott legrosszabb stressz­helyzeti szimulációs modellek arra vallanak, hogy a brit bruttó hazai termék (GDP) akár nyolc százalékkal is zuhanhat, ha az Egyesült Királyság megállapodás nélkül lép ki az EU-ból. Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne annál, mint amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt, amikor 6,25 százalékkal zuhant a brit GDP.

Az Európai Parlament (EP) ugyanakkor tegnap támogatta azt a törvénytervezetet, amely szerint az Egyesült Királyság állampolgárai a brexit után kilencven napig vízum nélkül tartózkodhatnak az Európai Unióban, ha országuk is ugyanilyen vízummentességet ad az uniós polgároknak. Az EP kétnapos brüsszeli plenáris ülésén elfogadott állásfoglalás értelmében a jogszabály akkor lép hatályba, amikor az Egyesült Királyság kilép az unióból. A brit állampolgároknak nem lesz kötelező vízumot kérniük, ha egy adott 180 napos időszak alatt legfeljebb kilencven napig akarnak az Európai Unióban tartózkodni. Uniós tartózkodásuk célja üzleti, turisztikai vagy rokonlátogatási lehet.

A korábbi feltételek nem vonatkoznak a munkavállalás céljából kezdett utazásra.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.