Skócia búcsút intene a brit uniónak

Itt az idő, hogy Skócia függetlenné váljon! — mondta tegnapi beszédében Nicola Sturgeon. A Skót Nemzeti Párt elnöke, egyben skót főminiszter az eddigi, Londontól függő politizálást megelégelve újabb függetlenségi népszavazást akar kiírni, s a felmérések is azt mutatják, hogy a skót lakosság is támogatja a felvetést. A 2014-es, elbukott voksolás óta ugyanis rengeteg olyan esemény történt Skócia és Anglia viszonyában, amelyek új megvilágításba helyezik az unió helyzetét.

2019. 04. 29. 13:18
Ryan Randall plays the bagpipes outside a polling station in Edinburgh
Edinburgh a saját útját járná, elege van a londoni káoszból Fotó: REUTERS/Paul Hackett
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

London egyértelműen ellenzi, hogy Skócia elszakadjon vagy egyáltalán újabb népszavazást írjon ki a kérdésről. David Lidington, Theresa May brit miniszterelnök skóciai képviselője múlt csütörtökön azt mondta, semmi nem jelzi azt, hogy a skótok újra szavazni akarnának a függetlenségről, a 2014-es voksolás egy nemzedékre választ adott a kérdésre. Sturgeon azonban azt állítja, a következő skót választásokig, 2021-ig ki akarja írni a népszavazást. Erre érvként a legújabb felmérést tudja felmutatni, amely azt mutatja, egy év alatt öt százalékot emelkedett a függetlenség híveinek aránya, jelenleg 49 százalék szavazna igennel a kérdésre.

Az okok között pedig természetesen ott van a 2014-es szavazás előtti kampány, amelyben London egyik legfontosabb érve az volt, hogy Skócia az elválása esetén kiesne az Európai Unió­ból is, míg Londonnal együtt az európai közösség tagja marad. A brexit azonban keresztülhúzta a számításokat, pedig a skót szavazók nagy többsége azon a népszavazáson a maradás mellett voksolt. Sturgeon David Lidington kijelentésére úgy reagált, a politikus egy olyan brit kormány tagja, amely „körömszakadtáig ragaszkodik a hatalomhoz”, és „nulla fennhatósága és szavahihetősége van”. A skót főminiszter hozzátette: „Nem fogok túl sok időt tölteni azzal foglalkozva, miket diktál egy olyan kormány, amely véleményem szerint hamarosan távozik a hatalomból.”

Edinburgh a saját útját járná, elege van a londoni káoszból
Fotó: REUTERS/Paul Hackett

Az edinburgh-i pártkongresszuson a Skót Nemzeti Párt azzal a tudattal gyűlhetett össze, hogy egyetlen párt sem tudja megközelíteni népszerűségben, az angol pártok skót mutációi – a skót toryk vagy a skót Munkáspárt – túlságosan kötődnek a kaotikus Westminsterhez, így nem tudják érdemben befolyásolni a skót politikai életet. Az SNP folyamatosan készül a független Skócia megteremtésére, így szavaztak arról, hogy a jövőben milyen pénzzel fizessenek a skótok, megtartsák-e a fontot. Sturgeon azt javasolta, ideiglenesen maradjon meg a brit fizetőeszköz, és alkalmas időben vezessék be a skót pénzt, a tagság azonban ennél radikálisabb gazdasági programot vár el, így Skócia azonnal áttérne egy saját fizetőeszközre, amint kimondja függetlenségét.

A kérdés igen fontos Skóciában, ezt tartották 2014-ben a függetlenségi kampány egyik gyenge pontjának. A font megtartásához ugyanis szükség volna London beleegyezésére, amire nem feltétlenül lenne hajlandó a Westminster. Ellenkező esetben viszont fel kell állítani a Skót Nemzeti Bankot, amely nélkül a szakértők hazardírozásnak tartják az önálló fizetőeszköz létrehozását. Skóciá­nak az 1707-es egyesülésig volt saját pénze, a skót fontok csak a perszonál­unió kialakulásakor váltak egyenértékűvé az angol fizetőeszközzel. Skócia ma is nyomtat pénzt, három skót kereskedelmi banknak is van erre joga, ám egyik skót fontot se kötelesek elfogadni az angol boltok. Ezek mögött azonban az Angol Nemzeti Bank áll, amelynek befolyásolására Skóciának rendkívül csekélyek az eszközei.

Keith Brown skót miniszterelnök-helyettes rámutatott, „informatív, értékes és reményt keltő vitán vettem részt az ország jövőjével kapcsolatosan – ennél élesebb kontrasztot el se lehet képzelni a brexit káoszának és kétségbeesésének fényében”. A skót függetlenséggel kapcsolatos tervek egyértelműen a brexittel, valamint az annak kezelése miatti félelmek hatására öltöttek látható alakot. Skócia ugyanis távol van Brüsszeltől, s a londoni parlamentben ülő képviselői is elhanyagolható erőt képviselnek, még ha nagyon megbízható, stabil közösségről van is szó. A skót kormány szerint az ország elemi érdeke megakadályozni a brexitet, amelybe akaratuk ellenére rángatnák bele őket az angolok, erre azonban semmi esélyük tárgyalások útján. Sturgeon is többször hangoztatta, a brexit kezelése rávilágított a westminsteri rendszer, azaz voltaképp Skócia és Anglia uniójának kudarcára, amelynek reformjára már nagyon régen szükség lett volna.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.