Theresa May Berlinbe és Párizsba látogat kedden brexit-ügyben

Angela Merkel német kancellárhoz Berlinbe, majd Emmanuel Macron francia államfőhöz Párizsba látogat Theresa May brit kormányfő kedden, egy nappal a brit európai uniós (EU-) tagság megszüntetésének (brexit) ügyében összehívott rendkívüli EU-csúcs előtt. A kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas brexit-táborának egyik prominens alsóházi képviselője a miniszterelnök lemondatását kezdeményezte.

Forrás: MTI2019. 04. 08. 14:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Angela Merkel kedden délben fogadja hivatalában brit kollégáját. A megbeszélés fő témája a brexit és a szerdai EU-csúcs. Azt még nem döntötték el, hogy a találkozó után tartanak-e sajtótájékoztatót – ismertette hétfőn Berlinben Steffen Seibert német kormányszóvivő.

Kiemelte, hogy a német szövetségi kormány szerint továbbra is az a legfontosabb, hogy a brit tagság rendezett módon, az EU-val egyeztetve szűnjön meg, és megmaradjon a közösségben maradó 27 ország egysége a Brexit ügyében.

Angela Merkel ebben a szellemben tárgyal majd a brit kormányfővel – mondta a szóvivő.

A brit miniszterelnök április 5-én a brexit legfeljebb június 30-ig terjedő halasztását kérte egy levélben, amelyet az EU-s állam-, illetve kormányfőket összefogó Európai Tanács elnökéhez, Donald Tuskhoz intézett.

A német kormányszóvivő ezzel kapcsolatban elmondta, hogy a huszonhetek „tanulmányozzák a levelet”, mérlegelik a brit javaslatot.

Nem hivatalos értesülések szerint Donald Tusk a június 30-i határidőnél jóval hosszabb, akár egy évig tartó halasztás lehetővé tételét javasolja az Európai Tanács tagjainak. Javaslata szerint a határidő rugalmas lenne, vagyis korábbi megállapodás esetén a brit EU-tagság előbb is megszűnhetne.

A márciusi EU-csúcson kidolgozott kompromisszum szerint az eredetileg március 29-re tervezett Brexitet május 22-ig lehetne elhalasztani, de ehhez a brit parlamentnek el kellett volna fogadnia a Theresa May kormánya és az EU-s társországok kormánya által a Brexit feltételrendszeréről kötött megállapodást.

A brit alsóházban háromszor is elutasították az egyezményt, így életbe lépett a márciusi csúcson elfogadott kompromisszumban erre az esetre előirányzott április 12-i, pénteki határidő. Így a Brexit pénteken megtörténik, méghozzá rendezetlen, megállapodás nélküli módon, ha addig nem dolgoznak ki más megoldást.

Theresa May kedden a német fővárosból Párizsba utazik majd, hogy találkozzon Emmanuel Macronnal.

May lemondatását kezdeményezi a tory Brexit-tábor egyik vezetője

A brit miniszterelnök lemondatását kezdeményezte hétfőn a kormányzó Konzervatív Párt keményvonalas brexit-táborának egyik prominens alsóházi képviselője, aki szerint ha May szerdáig távozik, az Egyesült Királyság már pénteken kiléphet az Európai Unióból.

Mark Francois, az alsóházi tory frakció legbefolyásosabb keményvonalas brexit-párti csoportjának – European Research Group (Európai Kutatási Csoport, ERG) – alelnöke Sir Graham Bradynek, a frakció szakpolitikai testülete, az 1922 Bizottság elnökének írt levelében leszögezi: ha May szerdáig – a Brexit ügyében összehívott soron kívüli EU-csúcs napjáig – nem mond le, akkor a bizottságnak véleménynyilvánítási jelleggel bizalmi szavazást kell szerveznie a kormányfő ellen.

A kormányzati tisztséget nem viselő tory képviselők alkotta 1922 Bizottság – amely onnan kapta nevét, hogy az alapítók az 1922-es parlamenti választásokon kerültek be a londoni alsóházba – informális, de gyakorlatilag kötelező erejű politikai ajánlásokat fogalmaz meg a kormányzati – ellenzéki időszakokban árnyékkormányzati – tisztséget viselő konzervatív képviselők számára.

E frakciótestület hatáskörébe tartozik a Konzervatív Párt vezetőváltási folyamatainak irányítása is.

Az ERG kezdeményezésére a tory frakció decemberben már tartott egy bizalmi szavazást a kormányfő ellen. Ez a frakciócsoport rendkívül elégedetlen a brit EU-tagság megszűnésének feltételrendszeréről elért megállapodással, amelyet az alsóház az idén már háromszor visszautasított.

Az alsóházi konzervatív pártcsoport többsége azonban decemberben bizalmat szavazott Maynek, és a Konzervatív Párt szabályzata szerint hivatalos, kötelező érvényű újabb bizalmi szavazást csak egy év elteltével lehet tartani a miniszterelnök ellen.

Ezért fogalmaz hétfői levelében Francois úgy, hogy az 1922 Bizottságnak „indikatív”, véleménynyilvánító jellegű szavazást kell megszerveznie.

Az ERG frakciócsoport alelnöke szerint Theresa May – azzal, hogy a brexit újabb, június 30-ig terjedő halasztását kérte az Európai Tanács elnökéhez, Donald Tuskhoz intézett múlt heti levelében – ismét demonstrálta, hogy nem hallgat senkire.

Mark Francois szerint May a Konzervatív Párt vezetőjeként megbukott, és tevékenysége most már a párt megsemmisülésével fenyeget.

Azzal a megállapítással, hogy ha Theresa May szerdáig távozik, az Egyesült Királyság már pénteken kiléphet az Európai Unióból, az ERG helyettes vezetője arra utalt, hogy szerdán tartják azt a soron kívüli EU-csúcsot, amelyen Maynek ismertetnie kell London elképzeléseit a Brexit-folyamat további menetéről. A jelenlegi jogi alaphelyzet az, hogy ha May indokait a további halasztásra az EU-csúcs szerdán elutasítja, akkor az Egyesült Királyság pénteken megállapodás nélkül, szabályozatlan módon távozik az Európai Unióból.

A brit EU-tagság az eredeti menetrend szerint március 29-én szűnt volna meg, de a többi uniós tagállam a márciusi EU-csúcson egy halasztást már jóváhagyott a brit kormánynak. A további halasztás indokainak elutasítása esetén pénteken jár le a múlt hónapban megszavazott brexit-haladék.

Vezetőváltás esetére a brit sajtó a legesélyesebb utódjelöltek között tartja számon Boris Johnson volt külügyminisztert, a keményvonalas tory brexit-csoport egyik zászlóvivőjét, aki a brit EU-tagságról 2016-ban tartott népszavazáson a kilépésért kampányoló tábor frontembere volt.

A Hansard Society nevű társadalompolitikai kutatóintézet hétfőn nyilvánosságra hozott éves felmérése szerint a brit választók 54 százaléka szeretne az ország élére egy „erős vezetőt”, aki a célok elérése végett kész akár szabályokat is áthágni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.