Erdogan Ciprussal fenyeget

Az elszigetelt bábállamot, az Észak-ciprusi Török Köztársaságot legitimálná Recep Tayyip Erdogan a napokban tett bejelentése szerint. A török elnök most kiváló pekingi kapcsolatait használná fel a kérdés rendezésére, az ügyben ellenérdekelt Európai Unió megleckéztetéséhez azonban a kínai tőke egyelőre nem elegendő.

Buzna Viktor
2019. 07. 05. 8:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Minden vezetőnek önbizalmat ad, ha a másfél milliárd főt számláló, gazdaságilag és morálisan egyaránt jó formának örvendő Kínát tudhatja szövetségesei között. Így van ezzel Recep Tayyip Erdogan török elnök is, aki a napokban fejezte be hivatalos látogatását Pekingben. Három hét leforgása alatt így másodszor találkozhatott Hszi Csin-ping (Xi Jinping) kínai elnökkel, és az intenzív együttműködésnek Erdogan szerint meglett az eredménye. – Valamennyi stratégiai ágazatban az együttműködés mélyítéséről állapodtunk meg – fogalmazott a török elnök.

A fejlődő kínai kapcsolatot máris igyekszik készpénzre váltani Erdogan, ami jelen esetben a ciprusi kérdésben ellenérdekelt Európai Unió megleckéztetését jelenti. 2017 óta éleződik újra a konfliktus a felek között, miután az uniós tagállam Ciprus olajkitermeléshez kezdett a Földközi-tengeren. Ankara tiltakozik a lépés ellen, korábban hadihajókat küldött a térségbe, újabban pedig török fúróhajók is érkeznek. Belekeveredtek az ügybe a kitermelésben érdekelt amerikai ExxonMobil és más közel-keleti és brit energiacégek is, miután Erdogan kalózoknak, tengeri banditáknak nevezte őket. A török fellépésre válaszul június végén az Európai Unió szankciókat helyezett kilátásba.

A konfliktus érdekessége, hogy Törökországnak nincs területi követelése. Törökország ugyanakkor az egyetlen állam, amely elismeri a török ciprióták lakta Észak-ciprusi Török Köztársaságot, s a kitermelés kérdését Erdogan a bábállam legitimálására használná fel. A török fél támogatja az Észak-ciprusi Török Köztársaság követelését, a kitermelésből származó bevételek igaz-ságos elosztását akarja.

A Yavuz török fúróhajó is úton van a vitatott térségbe
Fotó: Reuters

– A jogszabályi keretek között a jövőben is megteszünk minden szükséges lépést – mondta Erdogan török újságíróknak kedden, a Pekingből hazafelé tartó repülőgépen. A török elnök hozzátette: ha törvénytelen fellépéssel szembesülnek, Ankara tudja, hogyan válaszoljon rá.

– Elfogadhatatlan, hogy olyanok gazdagodjanak a térségből, akiknek semmi joguk nincs hozzá – tette hozzá Erdogan.

A kínai gazdasági kapcsolat azonban a közeli jövőben nem ellensúlyozza az Európai Uniót. Törökország egyelőre ráfizet a Kínával folytatott kereskedelemre, tavaly 18 milliárd dollárral importált többet, mint amennyit értékesített. Gyorsan bővülnek ugyanakkor a kínai befektetések, amit Peking 2021-ig a duplájára, hatmilliárd dollárra emelne. Ez azonban elenyésző az Európából érkező, több mint 68 milliárd eurós beruházáshoz képest.

Ráadásul az Európai Unióval kiegyenlített a kereskedelmi kapcsolat is, itt a mérleg félmillió euró értékben Törökország javára billen.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.