– Noha tartalmilag folytonosság jellemzi Emmanuel Macron politikáját, nemzetközi ambíciói stílusváltásra késztették a francia elnököt; ennek eredménye, hogy újonnani bírálatait is „tiszteletteljes” köntösbe csomagolja, inkább párbeszédre törekedve – értékelte a Magyar Nemzetnek a francia államfő nagykövetek előtt tartott minapi beszédét Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő.
Macron felszólalása a magyar sajtóban is nagy visszhangot kapott annak köszönhetően, hogy a 41 éves politikus elismerően szólt a magyar kormány által képviselt értékekről. Mint fogalmazott, noha az európai civilizáció projektjét sem a katolikus Magyarország, sem az ortodox Oroszország nem képviselheti, mindkét ország olyan kulturális és civilizációs életerőt hordoz, amelyre érdemes odafigyelni. „Tisztelettel mondom, hogy menjetek és hallgassátok a magyarországi és az oroszországi közbeszédet, mert noha ezek olyan projektek, amelyeknek megvannak a maguk különbözőségeik, de kulturális és civilizációs életerőt hordoznak. A magam részéről azt az utat rossznak tartom, de inspirálónak” – fogalmazott az elnök.
Macron retorikájának középpontjában azonban az áll: a nemzetközi viszonyokban bekövetkező változásokra reagálva Franciaországnak kell magára vállalnia Európában azt a feladatot, hogy bizonyos értékeket megjelenítve csak technikai-szakpolitikai szinten politizáljon, de egyfajta értékkeretet is közvetítsen. Soós Eszter Petronella felhívta a figyelmet, az elnök beszédéből egyértelműen az szűrődik le, nemzetközi ambícióval bír, amelyet a diplomáciában való aktív részvétellel és érdekérvényesítéssel lát megvalósíthatónak.
– Erre bátorságstratégiaként utalt az elnök – tette hozzá a szakértő, aki szerint Macron arra készül, hogy a jövőben az Egyesült Államok és Kína szembenállása határozhatja meg a nemzetközi politikát. Ebben a térben kell Európának, illetve elsősorban Franciaországnak megjelennie.
A szakértő emlékeztetett: míg a májusi uniós választások előtt Macron kampánya elsősorban az Orbán Viktor miniszterelnökkel és Matteo Salvini akkori olasz belügyminisztterrel való szembenállásra épült, mostanra épp e retorikában érződik egy erős stílusváltás.