Visegrádi kiállás a Nyugat-Balkánért

Elsősorban biztonsági kérdés a nyugat-balkáni régió uniós tagfelvétele – erről beszéltek tegnap a visegrádi négyek vezetői Prágában. A közép-európai közösség egységesen kiállt Szerbia, Észak-Macedónia, Montenegró, Albánia és Bosznia-Hercegovina felvétele mellett, a térség ugyanis a migrációs válság kezelésében nélkülözhetetlen. A találkozón Orbán Viktor miniszterelnök közölte, a visegrádi országok jelentősen megerősödtek Európában.

Buzna Viktor
2019. 09. 13. 11:12
PELLEGRINI, Peter; ORBÁN Viktor; MORAWIECKI, Mateusz; BABIS, Andrej
Miniszterelnökök Prágában Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pár nappal azután, hogy Trócsányi Lászlót jelölték a következő Európai Bizottság bővítés- és szomszédságpolitikáért felelős tárcájának élére, a visegrádi négyek (V4) Prágában tárgyalóasztalhoz ültek a nyugat-balkáni országok vezetőivel. A Magyarországot, Lengyelországot, Szlovákiát és Csehországot tömörítő V4-csoport közös nyilatkozatban szögezte le: eltökélten támogatják a nyugat-balkáni országok európai uniós integrációját, mivel a tagfelvételre váró régió jövője elsősorban biztonsági kérdés.

– Ha az EU nem aludt volna el és már korábban felvette volna tagjai közé Észak-Macedóniát, Montenegrót és Szerbiát, akkor ma nem lenne sok millió illegális migráns Nyugat-Európában – közölte a találkozón Orbán Viktor miniszterelnök. A magyar kormányfő ugyanakkor hangsúlyozta, kedvező változások következnek, a visegrádi országok ugyanis megerősödtek Európában.

– Az európai bizottsági pozíciók szétosztása alapján megállapítható, hogy a V4 ereje megnőtt – fogalmazott a kormányfő, és hozzátette: a V4-ek két európai bizottsági alelnököt is adhatnak a következő ciklusban.

Miniszterelnökök Prágában
Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő szintén biztonsági okokkal magyarázta a nyugat-balkáni országok mielőbbi uniós csatlakozását. – A politika nem tűri az űrt, ha az EU nem tesz ajánlatot a nyugat-balkáni országoknak, akadnak más, nagyon aktív államok, mint amilyen Oroszország, Törökország vagy Kína – érvelt Morawiecki.

Andrej Babis cseh miniszterelnök úgy fogalmazott, a Nyugat-Balkán országai kulcsfontosságú partnerek a migráció kezelésében, valamint az unió prosperitásának fenntartásában is szerepük van. Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök szintén a biztonsági és gazdasági szempontok mellett érvelt.

– Meg kell győznünk a többi uniós tagállamot arról, hogy a bővítés nem problémákat hoz magával, mint ahogyan azt néhány régi tagország vezetői mondják – mondta a szlovák vezető.

Erre tér ki a V4 vezetői által aláírt közös nyilatkozat is. Ebben a miniszterelnökök felszólították az unió valamennyi döntéshozóját, hogy a reformok végrehajtásából és a macedón-görög névvita megoldásából keletkezett csatlakozási lendületet tartsák fenn, és nyissák meg a csatlakozási tárgyalásokat Észak-Macedóniával és Albániával.

Hangot adtak a várakozásuknak is, hogy a következő Európai Bizottság megbízatása alatt a Szerbiával és Montenegróval folyó csatlakozási tárgyalások is felgyorsulnak majd. Az új bizottság munkájára Orbán Viktor külön is kitért, mint fogalmazott: Trócsányi László érti a bővítés bonyolult aspektusait, ezért a kormányfő reméli, a magyar jelölt megkapja a szükséges támogatást.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.