Boris Johnson vasárnap tájékoztatta kormányának tagjait az Európai Unióval folyó tárgyalásokról.
A briteknek elegük van az illegális migránsokból
A brit miniszterelnök fellépést sürget az embercsempészbandák ellen.
Boris Johnson vasárnap tájékoztatta kormányának tagjait az Európai Unióval folyó tárgyalásokról.
A Downing Street szóvivőjének vasárnap délutáni beszámolója szerint a kormányfő a kabinetülésen megerősítette, hogy látható a megállapodáshoz vezető út, de még mindig sok a teendő, mire ennek az útnak a végére lehet jutni.
A londoni miniszterelnöki hivatal illetékese szerint Johnson kifejtette minisztereinek azt is, hogy lát lehetőséget olyan megállapodásra, amely tiszteletben tatja az észak-írországi megbékélési folyamatot elindító 1998-as nagypénteki egyezményt, ugyanakkor nem tartalmazza azt a tartalékmegoldást (backstop), amelynek célja az ír-északír határon – éppen e megállapodás egyik fő vívmányaként hosszú ideje nem létező – fizikai ellenőrzés visszaállításának elkerülése.
A backstop-mechanizmus alapján az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az Európai Unióval a brexit után is, ha – illetve amíg – nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné a tartalékmegoldás alkalmazását.
E rendszer alapján Észak-Írországban érvényben maradnának az EU egységes belső piacának egyes szabályai is.
Boris Johnson kormánya azonban mereven elveti a backstop-záradékot, mert álláspontja szerint ez a megoldás az Egyesült Királyság alkotmányos integritását és saját belső piacát kezdené ki.
A brit kormány tíz napja beterjesztett egy alternatív javaslatcsomagot, amely az ír sziget egészére és minden áruféleségre, köztük az agrárélelmiszerekre kiterjedő egységes kereskedelmi szabályozási térség kialakítását indítványozza az Európai Uniónak.
A brit javaslat sarkalatos eleme ugyanakkor az is, hogy Észak-Írország a brexitet követő átmeneti időszak után nem az EU vámuniójának, hanem teljes mértékben az Egyesült Királyság vámtérségének tagja lenne.
A javaslatcsomag az Európai Unió részéről elsőször hűvös fogadtatásra lelt.
Boris Johnson és Leo Varadkar ír miniszterelnök csütörtökön tartott kétoldalú angliai megbeszélése után azonban – a politikai elemzőket is meglepve – hirtelen és jelentősen megváltozott a hangulat.
Varadkar, aki korábban igen kritikus véleményeket mondott a brit kormány brexit-stratégiájáról, a találkozó utáni nyilatkozatában kijelentette: tárgyalása Boris Johnsonnal „nagyon pozitív és nagyon ígéretes” volt. Hozzátette: most már teljes mértékben meg van győződve arról, hogy Írországhoz hasonlóan London is megállapodásra törekszik a brexit feltételeiről.
Az ír kormányfő hangsúlyozta: a találkozó elégséges alapot ad a brüsszeli tárgyalások folytatásához.
A Downing Street által a nem sajtónyilvános csütörtöki megbeszélésről kiadott közlemény megfogalmazása szerint Johnson és Varadkar „lát olyan ösvényt, amely elvezethet a lehetséges megállapodáshoz”.
A brit kormány vasárnapi ülésén Johnson ugyanígy fogalmazott, megtoldva azzal, hogy még sok a munka, és Nagy-Britanniának készen kell állnia arra, hogy a brexit október 31-i határnapján kilép az EU-ból.
Érdemi részletek Johnson és Varadkar megbeszéléséről azóta sem láttak napvilágot hivatalos forrásból, de a hétvégén „intenzívnek” minősített zártkörű tárgyalások folytak brit és uniós szakértők között Brüsszelben.
A The Daily Telegraph című konzervatív brit napilap név nélkül idézett uniós forrása úgy fogalmazott: „vannak olyan elemek”, amelyek lehetővé teszik a tárgyalóküldöttségeknek a munka folytatását, és uniós részről remélik, hogy a brexit szempontjából döntő jelentőségű október 17-18-i EU-csúcsig sikerül megállapodásra jutni.
A brit parlament hétfőn, II. Erzsébet királynő hagyományos felsőházi trónbeszédével új törvényhozási évadot kezd, és az alsóház jövő szombaton, közvetlenül az EU-csúcstalálkozó után rendkívüli ülést tart.
A múlt hónapban ellenzéki kezdeményezésre elfogadott törvény szerint, ha addig nincs kilépési megállapodás, Boris Johnsonnak aznap kellene kezdeményeznie a brexit halasztását az EU-nál.
A brit miniszterelnök fellépést sürget az embercsempészbandák ellen.
2025-től szabad a pálya – felszabadul a magyar–román határ!
A támadás során jelentős veszteségeket szenvedett az ukrán légierő műszaki személyzete is.
A váratlan támadás komoly veszteségeket okozott az ukrán félnek.
Így néz ki, ha Magyar Péter úgy gondolja, bármilyen nőt megkaphat
Szoboszlai feketén látja a világot? Különös üzenettel készül a Szentek ellen
Megsúgta az univerzum, 3 csillagjegy élete ma örökre megváltozik, nincs visszaút
Feladta az egyik uniós tagállam: tárt karokkal várnak több százezer migránst
Azt hitte, csak másnapos: halálos betegség támadta meg a fiatal lányt
Akcióban a TEK Budapesten: mesterlövészek a háztetőkön a nyolcadik kerületben – megszólalt a rendőrség
Több helyen is tüntettek Magyar Péter ellen a felháborodott nyugdíjasok
Három nyeretlen meccs után Nyíregyházán győzni tudott a Puskás Akadémia
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját
Lesújtó üzenet érkezett Ukrajnába a háborúról
A Hegyvidéken bevezetik a kommunizmust
Otthon aggódjon, asszonyom!
A brit miniszterelnök fellépést sürget az embercsempészbandák ellen.
2025-től szabad a pálya – felszabadul a magyar–román határ!
A támadás során jelentős veszteségeket szenvedett az ukrán légierő műszaki személyzete is.
A váratlan támadás komoly veszteségeket okozott az ukrán félnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.