Beborította a havazás Európát a sarkvidéki hidegfront érkezésével
A következő napokban azonban enyhébb időjárás várható, különösen az Alpok nyugati és déli régióiban.
Az unió potenciális bővítéséről még csütörtök esti munkavacsorájukon egyeztettek az állam- és kormányfők, de egyelőre nem sikerült egyezségre jutni Albánia és Észak-Macedónia csatlakozási tárgyalásainak megindításáról. – A döntés konszenzust igényel, ez pedig nem volt meg – magyarázta tegnap Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, nem említve a blokkoló államokat. Ugyanakkor tudvalévő, hogy az ülésen Franciaország, Hollandia és Dánia vétózták meg az előrelépést. – A személyes véleményem, hogy hibáztunk – szögezte le Tusk, az Európai Bizottság véleményét idézve, miszerint a szóban forgó nyugat-balkáni államok elvégezték a leckét, így készen állnak a tárgyalások megkezdésére. A kérdés 2020-ban kerül újra az országvezetők elé.
Emmanuel Macron tegnap sokadszorra kritizálta az EU-t a kérdésben, mondván: nem ért egyet azzal, hogy a szomszédságpolitika szükségszerűen a bővítési politikában végződjön. A francia elnök szerint Albániának és Észak-Macedóniának egyaránt, de magának az uniónak is sokat kell még fejlődnie, mielőtt a csatlakozási folyamat a következő fázisába léphet. Macron elhintette azt is, hogy a tagállami vezetők sokkal nagyobb arányban támogatták Észak-Macedónia integrációját, mint Albániáét. A visegrádi államok egyébként még az EU-csúcs előtt levélben ismertették álláspontjukat, miszerint mielőbb meg kellene kezdeni a csatlakozási tárgyalásokat a szóban forgó államokkal. „Teljesítenünk kell a vállalásainkat, eljött az ideje annak, hogy geopolitikai döntést hozzunk” – írták.
A csúcstalálkozón döntés született Christine Lagarde kinevezéséről az Európai Központi Bank élére. Ursula von der Leyen leendő bizottsági elnök pedig az első EU-csúcsán vett részt, ahol a biztosi testület prioritásait prezentálta a vezetőknek. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök és Donald Tusk, az Európai Tanács szintén leköszönő elnöke utolsó közös sajtótájékoztatójukat tartották uniós vezetőkként. Juncker a könnyeivel küzdve köszönte meg az elmúlt időszakot. Mint mondta, élete végéig büszke lesz rá, hogy Európát szolgálhatta.
Ursula von der Leyen az uniós csúcs margóján Orbán Viktor miniszterelnökkel is találkozott, de a magyar kormányfő továbbra is egyetlen nevet, Várhelyi Olivér EU-hoz akkreditált magyar nagykövetét javasolta biztosjelöltnek – tudta meg lapunk. Korábban az Európai Bizottság szóvivője beszélt arról, hogy a három, még uniós biztosjelölt nélküli tagállam – Magyarország, Franciaország és Románia – mindegyikének két politikust, egy férfit és egy nőt kell jelölnie. Az Európai Néppárt részéről pedig bejelentették, hogy Orbán Viktor Brüsszelben a Fidesz néppárti tagságát vizsgáló delegáció tagjaival, Herman van Rompuy-jel, Hans-Gert Pötteringgel és Wolfgang Schüssellel is egyeztetett.
A napirenden a 2021 és 2027 közötti pénzügyi keretterv kérdése is szerepelt, de ezen a téren sem sikerült látványos előrelépést elérni. Angela Merkel kancellár szerint pedig szükség lenne a sietségre, ugyanis számos közösségi program időzítése múlhat a vezetők eredményességén. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök ugyancsak sürgette a tagállamokat: az Erasmust, illetve a tudományos célú kutatásokat említette, mint mielőbbi finanszírozásra szoruló projektek. Macron elnök a költségvetés ügyét a Balkán kérdésével kötötte össze, szerinte ugyanis a bővítést szorgalmazó vezetők nem igazán gondolnak bele abba, hogy a nagyobb számú tagállam nagyobb számú tortaszeletet is jelent.
Az Európai Tanács zárónyilatkozatában tudomásul vette az Egyesült Államok és Törökország bejelentését az Északkelet-Szíriában zajló katonai műveletek szüneteltetésére vonatkozóan. A szöveg gyakorlatilag megerősítette az uniós külügyminiszterek a héten elfogadott állásfoglalását, amely kimondta, hogy Törökország egyoldalú katonai fellépése határozottan elítélendő. Emmanuel Macron francia államfő a csúcstalálkozót követően bejelentette, hogy Angela Merkel német kancellár, Boris Johnson brit miniszterelnök és Recep Tayyip Erdogan török elnök részvételével négyoldalú találkozóra kerülhet sor a következő hetekben.
A török hadsereg október 9-én indított hadműveletet a Törökország által terrorszervezetként és nemzetbiztonsági fenyegetésként kezelt, Népvédelmi Egységek nevű kurd milícia, valamint az Iszlám Állam dzsihadista terrorszervezet tagjai ellen. Mike Pence amerikai alelnök csütörtökön a török államfővel folytatott tárgyalásai után jelentette be Ankarában, hogy Törökország 120 órára felfüggeszti offenzíváját annak érdekében, hogy a szíriai kurd fegyveresek visszavonuljanak a török haderő által kialakítandó, úgynevezett biztonsági övezetből.
A következő napokban azonban enyhébb időjárás várható, különösen az Alpok nyugati és déli régióiban.
Kelemen Hunor az állami szolgáltatások színvonalának emelésében és az állam polgárokhoz való viszonyának megváltoztatásában látja a megoldást.
A bűnszervezetet egy mindössze tizennégy éves, észak-afrikai származású tinédzser vezette.
Oroszország emellett gazdasági segítséget is nyújtott Észak-Koreának.
Óriási baleset volt Gyöngyösön - busz, furgon, kisbusz és autó karambolozott
Nagy Bandó Andrásnak elgurult a gyógyszere, elvakította az Orbán-gyűlölet
Megsúgta az univerzum, 3 csillagjegy élete ma örökre megváltozik, nincs visszaút
Újabb megdöbbentő lépés Bidenéktől: nemcsak a világháborút robbanthatják ki, milliárdokat is kaszálhatnak
Mi legyen az ebéd hétvégén? Ezek az ízek tuti bearanyozzák a vasárnapod
Háború Ukrajnában és Izraelben: A jelenlegi amerikai adminisztráció akadályozza Trumpot a béke megteremtésében + videó
Magyar Péter kínos magyarázkodásba kezdett, de nem volt benne sok köszönet
Veszprém–Plock: amikor az ellenfelek barátok – Fazekas Ligetvárinak köszöni, hogy megúszta a súlyos sérülést
Oroszország megváltoztathatja a háború menetét
Magyar Péter: Én egy jelenség, egy karakter vagyok, bárkit megkaphatok + videó
Sebestyén Balázs kihúzta a gyufát az RTL-nél, Orbán oldalára állt
Pánikhangulat Kijevben az orosz megtorló csapások árnyékában
A következő napokban azonban enyhébb időjárás várható, különösen az Alpok nyugati és déli régióiban.
Kelemen Hunor az állami szolgáltatások színvonalának emelésében és az állam polgárokhoz való viszonyának megváltoztatásában látja a megoldást.
A bűnszervezetet egy mindössze tizennégy éves, észak-afrikai származású tinédzser vezette.
Oroszország emellett gazdasági segítséget is nyújtott Észak-Koreának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.