Egy 2013-ban Ankarában aláírt megállapodás eredményeként Magyarország és Törökország minden évben felső szintű stratégiai egyeztetést folytat, amelynek a soros ülése alkalmából tegnap Budapestre látogatott Recep Tayyip Erdoğan. A népes delegációval érkező török elnököt először Áder János államfő fogadta a Sándor-palotában, majd pedig Orbán Viktor folytatott vele kétoldalú tárgyalásokat.
A magyar kormányfő a megbeszéléseket követő sajtótájékoztatón hangsúlyozta: geopolitikai helyzetünket tekintve hazánknak három fővárossal kell törekednie a kiegyensúlyozott kapcsolatokra: Berlinnel, Moszkvával és Ankarával. Ezzel kapcsolatban emlékeztetett: néhány napja Budapesten járt Vlagyimir Putyin orosz elnök, Heiko Maas német külügyminiszter, most pedig a török elnök. – Ez pontosan az a külpolitika, amelyet szeretnénk a jövőben is folytatni, a Magyarország számára meghatározó országokkal szoros együttműködésre törekszünk – fogalmazott Orbán Viktor.
A magyar kormányfő hangsúlyozta, a török–magyar kapcsolatok nem csupán a kétoldalú stratégiai partnerségen alapulnak, hiszen mindkét ország a NATO tagja, így tehát katonai szövetségesek is, ennek mentén pedig a két ország közötti hadiipari együttműködés is jó ütemben haladt. Mint mondta, noha a magyar nyilvánosság számára ez eddig nem volt ismert, Ankarának és Budapestnek közös finanszírozású programjai vannak Afrikában: Kenyába orvosmissziót küldtek, és most küszöbön áll egy olyan program, amellyel vízügyi és egészségügyi segítséget nyújtanak majd Ghánának.

Fotó: Mirkó István
Az Európát sújtó bevándorlási válsággal kapcsolatban nyomatékosította: Törökország nélkül nem lehet megállítani a migrációt. Elmondta, Törökország csak az idén eddig 350 ezer illegális határátlépőt tartóztatott fel. Hozzátette: ha Törökország ezt nem tette volna, ezek az emberek már mind itt lennének, Magyarország déli határának környékén. Hangsúlyozta, Magyarország nem akarja, hogy déli határainál kelljen feltartóztatni több százezer embert.
– Ezért nekünk támogatni kell Törökországnak azokat a törekvéseit, hogy biztonsági zónákat hozzon létre a szomszédságában, és oda visszatelepítse a migránsokat. Attól, hogy az EU tagjai vagyunk, nem veszek át rossz szokásokat. Magyarország így tekint Törökországra – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette ugyanakkor: hazánk meg tudja védeni határait. – Akármerre indulnak meg a migránsok, az biztos, hogy Magyarország határain nem lép át egyetlen illegális bevándorló sem. A mi fizikai védelmi rendszerünk alkalmas arra, hogy eleget tegyen a választópolgárok védelmének – nyomatékosította a kormányfő.