
Trump elmondta, hogy ki nyer a lengyel elnökválasztáson
Donald Tusk ennek nem örül majd.
Szerbiában a vendéglátóhelyek csak 23 óráig tarthatnak nyitva, a sportrendezvényeket, köztük a futballrangadókat kizárólag közönség nélkül szervezhetik meg. A kormány nem tartja kizártnak az iskolák újbóli bezárását, ám szükségállapotra nem kell ismét számítani.
Alekszandar, Nis: – Szerbiában már júliusban és augusztusban tetőzött a második hullám. Nem véletlenül, mert a júniusi választások előtt szinte minden korábbi korlátozást feloldott a kormány, a kampány tehát úgy zajlott le, mintha sosem lett volna járvány. A fertőzöttek száma ezért újra emelkedésnek indult, Alekszandar Vucsics államfő pedig bejelentette az újabb korlátozásokat és az éjszakai kijárási tilalmat. Miután tüntetések kezdődtek, a kormány visszakozott. Nem lettek új korlátozások, azóta sincsenek. Természetesen viselni kell a maszkokat az épületekben, tartani kell az egymás közötti távolságot, s a hatóságok felhívják a figyelmet a rendszeres kézmosásra és a nagyobb gyűlések elkerülésére. Az emberek ügyesen alkalmazkodtak ezekhez a szabályokhoz, ezért is volt nyugodt az augusztus és a szeptember. Az utóbbi napokban azonban megint megnőtt a fertőzöttek száma, ezért elképzelhető, hogy újabb szigorítások jönnek.
Szlovénia erősen fertőzött hét régiójában péntektől lakhelyelhagyási és gyülekezési tilalmat vezettek be, bezárták a vendéglátóhelyeket, edzőtermeket és sportközpontokat. A fodrász- és szépségszalonokban egyszerre csak egy ember tartózkodhat. A kevésbé fertőzött területeken is korlátozások vannak érvényben: tíz főre csökkentették az összejöveteleken részt vevők maximális számát, korlátozzák a vendéglátóhelyek működését és a sportrendezvényeken való részvételt.
Urban, Maribor: – Az emberek belefáradtak a korlátozásokba, ugyanakkor tartanak a vírus terjedésétől is. Abból is elegük van, hogy mindig a helytelenül viselkedő embereket teszik felelőssé a járvány súlyosbodásáért, a hatóságok sosem magukat okolják. A kormányzati intézkedések gyakran nem világosak, az éjszakába nyúlóan hozzák meg a döntéseket, amelyek aztán logikátlan módon változnak.
Lengyelországban szombattól az ország nagy részét, ezen belül Varsót a legveszélyeztetettebb zónának minősítették, az úgynevezett piros zónába került, ahol a középiskolákban és az egyetemeken távoktatásra térnek át, és számos, a boltok, a kulturális intézmények működését érintő korlátozást vezettek be. Közönség nélkül szervezik a sporteseményeket, bezárják az uszodákat, az edzőtermeket. A gyülekezéseket tíz főre korlátozzák, egyházi szertartásokon hét négyzetméterenként egy személy vehet csak részt. Az éttermek 6 és 21 óra között tarthatnak nyitva, minden második asztal lehet foglalt. A tömegközlekedésben az ülőhelyek felét szabad elfoglalni.
Rusztam, Varsó: – Érdekes volt megfigyelni az utóbbi hónapokban az emberek és a kormány viselkedését is. Tavasszal érezhető volt, hogy az emberek megrémültek a vírustól. Hiába növekednek megint a számok, nem hiszem, hogy akár a kormány, akár a lakosság beleegyezne még egyszer az ország lezárásába. Az embereknek elegük van a szigorú korlátozásokból, ugyanakkor aggasztó az is, hogy telítődnek a kórházak a fertőzött betegekkel. Személy szerint a családomon kívül igyekszem kerülni a kapcsolatot más emberekkel, de nagyon nehezemre esik.
Romániában a múlt héten csütörtöktől újabb harminc napra meghosszabbították a járvány miatt május közepén elrendelt veszélyhelyzetet. Országos szinten betiltják a tömeges magánrendezvényeket, vagyis a lagzikat, a keresztelőket, a születésnapi vagy egyéb ünnepségeket. Kötelezővé kell tenni a maszkviselést minden nyilvános helyen.
Ovidiu, Bukarest: – A hatóságok egyelőre kizárták, hogy teljes zárlatot vezetnek be, de a helyi hatóságok elrendelhetik a kijárási tilalmat. Bizonyos korlátozásokat ettől függetlenül bevezettek. Mindenhol maszkot kell viselni, a bárok, éttermek és kávézók csak a teraszaikon fogadhatnak vendégeket. A hagyományos ortodox zarándoklatokat sem engedélyezik, ez kiváltotta az egyház tiltakozását, amely a vallásszabadság megsértésével vádolta meg a kormányt. A legaggasztóbb most Bukarestben a helyzet, ahol ezer emberre jut három fertőzött.
Az ukrán kormány múlt héten december 31-ig meghosszabbította a hónap végén lejáró országos karantén hatályát. A vendéglátóhelyek legfeljebb este tíz óráig tarthatnak nyitva. A kulturális, vallási és egyéb tömegrendezvényeken a résztvevők létszáma ezentúl a zöld zónába sorolt településeken legfeljebb ötven, a sárga övezetben harminc, a narancsszínűben pedig húsz fő lehet. Mostantól a legsúlyosabb, vörös besorolást kapják azok a települések, illetve régiók, ahol a megelőző 14 napban a megbetegedések száma meghaladta a 320-at 100 ezer lakosra számítva.
Vitalij, Kijev: – A helyzet Ukrajnában egyre rosszabb, hiszen az elmúlt hetekben jelentősen megemelkedett a fertőzöttek száma. A nyáron és szeptemberben napi egy-két ezer volt az újonnan igazolt fertőzöttek száma, nemrég azonban az ötezret is megközelítette. A kormány most már reagál ennek láttán, a felsőoktatást például digitális formában folytatják. A mindennapi életet tekintve nyitva maradtak az élelmiszerüzletek, az éttermek, a kávézók, akadálytalanul működik a tömegközlekedés. A maszkok viselése természetesen kötelező, az üzletekben pedig korlátozzák az emberek számát. Az emberek különféleképpen viselkednek, vannak, akik komolyan veszik a maszkviselést és a távolságtartást, mások nem törődnek a szigorításokkal. A nyáron sajnos nagyon sokan kerestek fel üdülőhelyeket, ahol nem vették komolyan a szabályokat. Most már talán óvatosabb mindenki.
Fokozott egyéni felelősségvállalást, illetve a koronavírus-járvány miatt elrendelt higiéniai és más egészségügyi óvintézkedések betartását sürgette pénteken a litván elnök, a lett miniszterelnök és az észt kormányfő, mivel ezekben az országokban rekordértékeket ért el az új fertőzöttek száma. A három balti ország európai viszonylatban kedvező járványügyi adatokkal rendelkezik, az utóbbi időben azonban jelentősen megnövekedett az esetszám.
Rūta, Vilnius: – Nemrég tartották meg hazánkban a parlamenti választások első fordulóját, minden bizonnyal ennek köszönhető, hogy a parlamenti képviselők nem akartak újabb korlátozásokat megszavazni, illetve karantént elrendelni. Nem lett volna ugyanis népszerű döntés. A tavaszi rémültség után a nyáron minden visszatért a régi kerékvágásba, aminek meglett a hatása: ismét növekszik a fertőzöttek száma. Kötelező a maszkviselés az üzletekben és a tömegközlekedésen, de miközben a színházakban például be kell tartani a távolságtartási szabályokat, ezt nem írják elő a tömegközlekedési eszközökön.
Donald Tusk ennek nem örül majd.
A magyar energiaszuverenitást akadályozná az Európai Néppárt, hátráltatná a Paks II beruházást.
Amerika is a szigorú, jogkövető bevándorlási politika felé fordul – éppúgy, ahogyan Magyarország már egy évtizede teszi.
Nigel Farage pártja történelmi győzelmet aratott.
Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el
Az Európai Néppárt buktatja le a Tiszát
Gyász! Elhunyt az ország kedvenc hamburgerese
Hatalmas üzemanyagár-csökkentés léphet életbe Magyarországon napokon belül – minden szem a Molra szegeződik
Gyilkos szódabikarbóna: ez a trükk többet árt, mint hinnéd
Már elkészült az új pápa ruhája, három különböző méretben
Folytassa, Hann!
Meghalt a futballvilág leghíresebb szurkolója
Szoboszlai fő kritikusa bogarat ültetett Slot fülébe? Íme a válasz!
Eredményt hirdettek, íme a legnépszerűbb magyar rock zenekar
Törvényt hoztak az iszlám ellen Ausztriában
Már ott vannak az európai katonák Ukrajnában
Donald Tusk ennek nem örül majd.
A magyar energiaszuverenitást akadályozná az Európai Néppárt, hátráltatná a Paks II beruházást.
Amerika is a szigorú, jogkövető bevándorlási politika felé fordul – éppúgy, ahogyan Magyarország már egy évtizede teszi.
Nigel Farage pártja történelmi győzelmet aratott.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.