A szlovén kormány hétfőtől újra járványhelyzetet hirdetett ki az egész országra vonatkozóan, amire a járványadatok rosszabbodása miatt számítani lehetett.
Ezzel automatikusan aktiválódott az úgynevezett nemzeti védelmi és mentési terv, ami azt jelenti, hogy az állam állja a polgári védelemnek és a katasztrófavédelemnek a járványügyi intézkedések miatt felmerülő költségeit. A járványügyi intézkedéseket azonban nem szigorítják tovább. Viszont arra kérnek minden dolgozót, hogy aki teheti, önkéntes alapon távmunkában dolgozzon.
Szlovéniában minden ötödik koronavírusteszt pozitív eredményt hozott szombaton, eddig a legmagasabb a regisztrált fertőzöttek aránya a tesztekhez képest.
Aznap 726-tal, 15 142-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Pénteken rekordszámú, 898 esetről számoltak be. Négy beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 191-re nőtt.
Az egészségügyi ellátórendszer túlterheltsége miatt a járványügyi szakemberek szombattól nem kutatják fel, hogy a fertőzöttek kivel érintkeztek, az illetőknek maguknak kell fertőzöttségüket tudomásukra juttatniuk azoknak, akikkel találkoztak.
„Belefáradtak a korlátozásokba, de tartanak a vírustól”
A koronavírus-járvány második hulláma lecsapott Európára. A Magyar Nemzet kíváncsi volt arra, hogy a különböző európai országok lakosai miként élik meg a jelenlegi helyzetet, mi a véleményük a korlátozásokról és az emberek viselkedéséről. Második rész: Közép- és Kelet-Európa.
Szlovénia
Szlovénia erősen fertőzött hét régiójában péntektől lakhelyelhagyási és gyülekezési tilalmat vezettek be, bezárták a vendéglátóhelyeket, edzőtermeket és sportközpontokat. A fodrász- és szépségszalonokban egyszerre csak egy ember tartózkodhat. A kevésbé fertőzött területeken is korlátozások vannak érvényben: tíz főre csökkentették az összejöveteleken részt vevők maximális számát, korlátozzák a vendéglátóhelyek működését és a sportrendezvényeken való részvételt.
Urban, Maribor: – Az emberek belefáradtak a korlátozásokba, ugyanakkor tartanak a vírus terjedésétől is. Abból is elegük van, hogy mindig a helytelenül viselkedő embereket teszik felelőssé a járvány súlyosbodásáért, a hatóságok sosem magukat okolják. A kormányzati intézkedések gyakran nem világosak, az éjszakába nyúlóan hozzák meg a döntéseket, amelyek aztán logikátlan módon változnak.