Virtuális csúcstalálkozón ülnek össze ma este az uniós tagországok állam- és kormányfői, köztük Orbán Viktor miniszterelnök. Az értekezlet legfontosabb kérdése az uniós oltási program lesz: ismert, a közelmúltban több tagállam is jelezte, hogy a vártnál kevesebbet kapott az EU-ban már engedélyezett oltóanyag-mennyiségből, ráadásul az Európai Bizottság által a tagállamok nevében megkötött szerződések alapján az sem egyértelmű, hogy a gyártók milyen szállítási határidőkre vannak kötelezve. Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vizsgálati folyamata pedig alaposan, de nagyon lassan zajlik:
Az EU országai gyorsabb vakcinabeszerzésre sürgetik Brüsszelt
Alexander De Croo belga miniszterelnök csütörtökön bejelentette, hogy a súlyosbodó járványhelyzet miatt a nem létfontosságú utak EU-n belüli beszüntetését kéri kollégáitól a mai uniós csúcsértekezleten. Főként a turizmustól függő országok ellenezhetik a javaslatot: ők mielőbb vakcinaútlevelek segítségével lehelnének életet a gazdaságaikba. Angela Merkel kancellár sem tartja kizártnak, hogy tovább kell szigorítani. A virtuális csúcsértekezleten az országvezetők, köztük Orbán Viktor miniszterelnök az EU eddig sokat kritizált vakcinabeszerzését is tárgyalják.

Sebastian Kurz osztrák kancellár a héten bejelentette, hogy a mai EU-csúcson Dánia és Görögország vezetőjével együtt nyomatékosan kérni fogja, hogy az EMA mielőbb engedélyezze a brit AstraZeneca oltóanyagát. – Minden hét számít – mondta a kancellár.
Magyarországon engedélyt kapott a brit vakcina, ám annak beszerzése az EU-val közösen folyt, így az EMA engedélyére kell várni az oltás megkezdéséhez – erről csütörtökön Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter beszélt.
A tagállamok vezetői ma este az Európai Bizottság azon tervéről is véleményt mondanak, miszerint nyárig a felnőtt lakosság legalább hetven százalékát be kell oltaniuk, idén márciusig pedig a nyolcvan év felettiek, valamint az egészségügyi és a szociális szektorban dolgozók legalább nyolcvan százalékát. Utóbbiak mindössze ajánlások az egészségügy területén kizárólagos kompetenciával nem rendelkező EU-tól, ám több tagállamból máris kritika érte őket, mondván: amennyiben nem gyorsul fel az oltóanyag beszerzése, gyakorlatilag lehetetlen célokról van szó.
Brüsszel eddig egyébként összesen 2,3 milliárd dózis vakcinát kötött le összesen hat biotechnológiai cégnél, és a második negyedévre már sokkal hatékonyabb beszerzést ígér.
Egy másik tárgyalási pontot az EU-szerte bevezetendő vakcinaútlevelek jelentik majd, ezekre legelőször Kiriákosz Micotákisz, Görögország miniszterelnöke tett javaslatot, majd a turizmustól nagyban függő Portugália, Málta és Ciprus vezetői is csatlakoztak hozzá. Az Európai Bizottság hivatalos, megvitatandó javaslata szerint január végéig kell megegyezésre jutni az oltási igazolványokról, biztosítva például, hogy egy Litvániában kiadott igazolványt a spanyol hatóságok is elfogadjanak.
Jogi szempontból is vitatott ötletről van szó, ugyanis az oltás egyetlen uniós államban sem kötelező, tehát a gyakorlatban nem adhat többletjogokat egy-egy ilyen igazolvány kiállítása.
Franciaország az egyik szkeptikus: Európa-
Több tagállam azonnali utazási korlátozást akar
A turizmustól függő államok javaslata borítékolhatóan vitákat generál a mai csúcstalálkozón, ugyanis több tagállam – messze a vakcinaútlevelekről szóló elképzeléstől – azonnali utazási korlátozások bevezetését akarja a vírus gyorsabban terjedő mutációi miatt.
Alexander De Croo belga miniszterelnök csütörtökön kijelentette: az EU-csúcson arra fogja kérni a kollégáit, hogy a nem szükséges utakat azonnal korlátozzák a blokkon belül. – Az elmúlt hónapokban szépen kértük az embereket arra, hogy ne utazzanak. Karácsonykor mégis 160 ezer ember hagyta el az országot
– mondta a kormányfő Belgiumról, amely valóban az EU egyik leginkább járvány által sújtott ország. De Croo elmondása szerint nem teljes zárlatot szeretne a schengeni övezeten belül, a javaslata természetesen nem érinti a határ menti ingázók, külföldön dolgozók helyzetét.
Angela Merkelt is kérdezték a utazási korlátozások bevezetéséről csütörtökön. A kancellár nem zárta ki a határzár lehetőségét, ám mint mondta, ezt uniós szintű koordináció kell, hogy kísérje. Szerinte az áruk szabad áramlását nem szabad korlátozni. Merkel hangsúlyozta, nem számít arra, hogy erről a ma esti EU-csúcstalálkozón döntést születik.
Tavaly márciusban, a vírushelyzet elején a legtöbb tagállam egymaga döntött utazási korlátozások bevezetéséről, akkor az EU-t a koordináció hiánya miatt érte kritika. A bevezetett intézkedések az áruk szabad áramlását akkor sem érintette. Emlékezetes, hogy számos ország tavaly nyártól kezdve veszélyességi osztályokba kezdte sorolni a világ országait, és máig a státuszuk függvényében szabályozza az onnan való belépést.
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Dróntámadásban halt meg egy ember Közép-Ukrajnában
Kamjanszke városban történt támadást követően néhány lakás kigyulladt.

Észak-Korea új rombolót avatott + videó
Kim Dzsongun szerint a hadihajó egy fejlett tengeri hatalom létrehozásához vezető út kiindulópontja.

Orbán Viktor: Grazie!
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésében köszönetet mondott az olasz hatóságoknak Ferenc pápa temetésén végzett munkájukért.

Irán és az Egyesült Államok folytatta a tárgyalásokat Ománban
Donald Trump szerint nagyon jól haladnak a tárgyalások.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Balhézó motoros állította le az Árpád híd forgalmát – videó

Kane lábon lőtte magát, éppen a legfontosabb meccsről marad le

Egy percet sem vártak tovább Vajna Timi szülei: a kisbabáról van szó, azonnal Amerikába utaztak

Célpont – Mémen borult ki a mémgyáros Magyar Péter + videó

Hosszas küzdelem után életét vesztette a 21 éves a TikTok sztár

A külföldi mérnökökkel együtt lőtték szét az oroszok a Neptun rakétagyárat

Jakupcsek lemondta a részvételét, nem akar közösködni Magyar Péterrel

Csodagólok és elképesztő bírói ítéletek: hosszabbítás a Barcelona-Real Madrid kupadöntőn – ÉLŐ

Hogyan halt meg a valóságban Hunyadi János?

A Barcelona és a Real Madrid fordulatos kupadöntőjén tényleg a bíró volt a főszereplő

Tragédia és botrány, ami a magyar asztaliteniszben zajlik

Mit gondolt a Liverpool játékosa? Ezzel elásta magát a várt bajnokavatás előtt
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Dróntámadásban halt meg egy ember Közép-Ukrajnában
Kamjanszke városban történt támadást követően néhány lakás kigyulladt.

Észak-Korea új rombolót avatott + videó
Kim Dzsongun szerint a hadihajó egy fejlett tengeri hatalom létrehozásához vezető út kiindulópontja.

Orbán Viktor: Grazie!
A miniszterelnök közösségi oldalán közzétett bejegyzésében köszönetet mondott az olasz hatóságoknak Ferenc pápa temetésén végzett munkájukért.

Irán és az Egyesült Államok folytatta a tárgyalásokat Ománban
Donald Trump szerint nagyon jól haladnak a tárgyalások.