Február elsején ül össze legközelebb az Európai Néppárt (EPP) politikai közgyűlése, a járványhelyzet miatt ezúttal is online tartják a több száz fős találkozót
– értesült a Magyar Nemzet néppárti forrásokból. Ez gyakorlatilag azt jelentheti, hogy jövő hónapban sem lesz határozat a Fidesz tagságának ügyében, ugyanis fő szabály szerint a politikailag fontos döntések – mint amilyen a magyar ügy is – a delegáltak személyes jelenlétét igényelik. Emlékezetes, hogy tavaly szeptemberben ugyanez volt a helyzet: akkor Donald Tusk, a pártcsalád elnöke a magyar kormánypártról szóló szavazás halasztását részben azzal indokolta, hogy a virtuális értekezleten nem lehetne garantálni a több száz voks titkosságát. Egy másik, fideszes forrás lapunknak most megerősítette, hogy az íratlan szabály azóta sem változott, valóban csak személyes jelenlét mellett zajló ülésen kerülhet pont a vita végére.
Noha a német belpolitikai folyamatoknak nagy a jelentőségük, a hét végi CDU-elnökválasztás sem változtat a tényen, hogy a februári értekezletet nem lehet normális keretek között megtartani, az ügyet most nem lehet rendezni – tette hozzá kormánypárti forrásunk.

Árgus szemekkel kell figyelni Berlint
A legnagyobb európai pártcsalád magját adó Kereszténydemokrata Unió (CDU) a hét végén választja meg a következő elnökét, aki a párt kancellárjelöltje is lesz az őszi szövetségi parlamenti választáson. Angela Merkel leendő utódjának szinte magától értetődően nagy beleszólása lehet a Fidesz és a néppárt viszonyának rendezésébe. Erről Manfred Weber, a néppárt európai parlamenti frakcióvezetője is nagy őszinteséggel beszélt egy friss lapinterjúban. Mint azt a brüsszeli Politicónak nyilatkozta, az új CDU-elnöknek döntő szava lesz abban, hogy az EPP és a Fidesz kapcsolata milyen irányba mozdul el.
– Az első döntések egyike lesz – ígérte Weber, aki szerint muszáj, hogy 2021-ben már döntés szülessen a magyar kormánypárt néppárti tagságáról.
A bajor a CDU–CSU pártszövetség jövőjéről szólva azt is elmondta: annak a középpártjaként, Európa pártjaként kell működnie. – A jogállamisági mechanizmus terén mutatott magyar ellenkezés tovább hátráltatta a Fidesz és az EPP együttműködését – tette hozzá.
Ismert, a Fidesz EPP-n belüli tagsága 2019 márciusa óta fel van függesztve. Donald Tusk tavaly több alkalommal is arra kérte a Fidesz mellett következetesen kiálló tagpártokat, hogy a járvány lecsengését követően mérlegeljék az álláspontjukat. A legújabb kritika mégsem a néppárti elnök, hanem Manfred Weber irányából érkezett: a bajor politikus december végén a Welt am Sonntag című konzervatív német lapban közölt válaszcikket Orbán Viktor egy interjújával kapcsolatosan, amelyben azt írta: a magyar miniszterelnök, a Fidesz elnöke téves úton jár, kirekesztő politikát folytat.
A kormányfő szerint viszont Weber az, aki a meghiúsult európai bizottsági elnöki ambíciói miatt neheztel Magyarországra.