Afganisztánban vizsgálódna a Nemzetközi Büntetőbíróság

A vizsgálatok a tálibokra és az Iszlám Állam terrorszervezetre irányulna, noha az amerikaiak keze sem tiszta.

2021. 09. 28. 19:08
Kabul, 2021. augusztus 26. Az amerikai védelmi minisztérium által közreadott képen a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőteret biztosító két amerikai ejtőernyős katona, mögöttük felszáll egy C-17 Globemaster III amerikai katonai teherszállító repülőgép 2021. augusztus 25-én. Az Egyesült Államok és szövetségesei a légi kikötőn keresztül menekítik ki a külföldi állampolgárokat és a velük együttműködő afgánokat, miután az iszlamista tálibok elfoglalták Afganisztán csaknem egészét. MTI/AP/Amerikai védelmi minisztérium Fotó: -
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Engedélyt kért a Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) főügyésze, Karim Khan a hágai testület bíróitól az Afganisztánban 2003 óta elkövetett háborús és emberiesség elleni bűncselekmények kivizsgálásának folytatására, különös tekintettel a tálibok és az Iszlám Állam terrorszervezet helyi ága (ISIS-K) által véghezvitt bűntettekre. A főügyész írásos nyilatkozatában közölte, a kivizsgálást minél előbb újra kell kezdeni, ugyanis az ország új tálib vezetése miatt szerinte „nincs kilátás a valódi és hatékony hazai nyomozásra” az országban.

A tálibok egyik megkínzott áldozata. Fotó: Marcus Yam

 Khan, aki július óta felel az ICC nyomozásai és büntetőeljárásai lefolytatásáért, úgy véli, a tálib hatalomátvétel következtében kialakult afganisztáni helyzet – beleértve a helyi bűnüldözési és igazságügyi szervek tevékenységét – azt jelenti, a háborús bűnöket már nem vizsgálják ki megfelelően.

– A tálibok és az ISIS-K bűncselekményeinek súlyossága, mértéke és folyamatos jellege, többek között a civilek ellen végrehajtott támadások, a bírósági eljárás nélküli kivégzések, a nők és lányok üldözése, a gyermekek elleni bűncselekmények, a polgári lakosságot érő egyéb bűncselekmények a bíróság kiemelt figyelmét követelik meg

– áll a főügyész nyilatkozatában. Khan kihangsúlyozza: „megfelelő forrásokra és kivizsgálásra van szükség, ha olyan hiteles ügyeket akarunk felépíteni, amit a tárgyalóteremben kétséget kizáróan bizonyítani lehet.

Tavaly márciusban az ICC fellebbviteli tanácsának döntését követően hivatalosan is megkezdődhetett a 2003 óta Afganisztánban elkövetett háborús bűncselekmények kivizsgálása, amely nemcsak a tálibokra irányult, 

hanem az amerikai katonák és az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) által elkövetett erőszakos cselekedetekre is vonatkozott. 

Sebesültet szállítanak az Iszlám Állam merénylete után Fotó: Wakil Kohsar

Az ügy azonban két fontos következményt vont maga után. Egyrészről Donald Trump akkori amerikai elnök szankciókat vezetett be Fatouh Bansouda előző főügyész ellen, másrészt pedig az afganisztáni vizsgálatokat felfüggesztették, miután az akkori afgán kormány arra kérte a bíróságot, hogy saját maga vizsgálhassa ki az állítólagos bűncselekményeket. 

Noha Khan közölte, a tálibok és az ISIS-K cselekményei prioritást élveznek a kivizsgálás során, az amerikai csapatok keze sem tiszta. 

A Pentagon éppen két héttel ezelőtt elismerte, hogy egyik utolsó akciójuk során, mielőtt befejezték húszéves missziójukat, egy afgán civil család halt meg. A kivonulás előtti napokban ugyanis az ISIS-K terrorszervezet fenyegetése miatt elrendelt amerikai dróntámadásban tíz civil, köztük hét gyermek – a legkisebb mindössze kétéves volt – vesztette életét. Amennyiben az amerikai erők szerepe háttérbe szorul, az javíthat az ICC és a Fehér Ház kapcsolatán.

Az amerikai légi csapás helyszíne Kabulban Fotó: MTI/EPA/STRINGER

Az ICC-t létrehozó Római Statúmot az afgán kormány ratifikálta 2003-ban, ugyanakkor a tagságot már aligha fogadja el a tálib vezetés. Amennyiben Khan kérelmét engedélyezik, a tálibok feltehetőleg nem fognak együttműködni a testülettel. Az Egyesült Államok szintén nem fogadja el a testület joghatóságát. Az ICC a világ első állandó törvényszéke, amely a háborús és emberiesség elleni bűnöket vizsgálja, ha erre az adott ország nem képes vagy nem hajlandó. A törvényszék csak a 2002. július 1. után elkövetett bűncselekmények ügyében ítélkezhet, joghatósága az alapokmányt ratifikáló országokra terjed ki.

Borítókép: A kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülőteret biztosító két amerikai ejtőernyős katona, mögöttük felszáll az amerikai katonai teherszállító repülőgép 2021. augusztus 25-én Fotó: MTI/AP/Amerikai védelmi minisztérium

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.