Miután Angela Merkelt német kancellárrá választották 2005-ben, Varsó Párizzsal és Brüsszellel együtt az első olyan fővárosok közé tartozott, amelyeket a német politikus meglátogatott. Németország ekkor még a szoros együttműködés reményében tekintett keleti szomszédjára, amely egy évvel korábban, 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz. Tizenhat évnyi kormányzás után, a kancellár leköszönésekor viszont már egészen másként fest a helyzet: nemrég még az sem volt biztos, hogy Merkel a lengyel fővárost is felveszi búcsúkörútjának úti céljai közé.
Bár a kereskedelmi kapcsolat Németország és Lengyelország között még mindig virágzik, a két szomszédos ország politikailag elszigetelődött egymástól.
Angela Merkel azzal kezdte lengyelországi látogatását, hogy megemlékezett a második világháború áldozatairól – miközben az elmúlt időszakban ismét napirendi pontra kerültek a múlt sérelmei Lengyelországban, és kormánypárti politikusok nyíltan követelnek jóvátételt Németországtól a háborús károkért. Becslések szerint hatmillió lengyel vesztette életét a második világháborúban, amely azután tört ki 1939-ben, hogy Németország megtámadta Lengyelországot.
Az eredeti tervek szerint a német kancellárt Mateusz Morawieckin kívül Andrzej Duda is fogadta volna, a jobboldali lengyel elnök azonban lemondta a találkozót.
A hivatalos indok szerint az államfő a felső-sziléziai Katowicébe látogatott Merkel lengyelországi tartózkodása alatt, a lengyel média diplomáciai forrásokra hivatkozva ugyanakkor közölte, hogy az elnök valójában más miatt kerüli a találkozást. Andrzej Duda katowicei útjának híre ugyanis azok után látott napvilágot, hogy a Gazprom orosz gázipari cég pénteken bejelentette: befejeződött az Északi Áramlat 2 megépítése, és várhatóan már idén megkezdi működését. Az Oroszországot Németországgal összekötő gázvezetéket az Egyesült Államok és több európai ország, köztük Lengyelország és Ukrajna is bírálta, amelyek attól tartanak, hogy az Északi Áramlat 2 kiszolgáltatottá teszi az EU-t az orosz energiahordozónak. Washington szankciókkal is fenyegetett, ám júliusban megállapodásra jutott Németországgal a földgázvezeték építésének befejezésével kapcsolatban. A Balti-tenger alatt húzódó, Ukrajnát elkerülő útvonal segítségével Moszkva Németországba irányuló gázexportja a duplájára nő.
– A lengyelek szemében Merkel Ms. Északi Áramlat 2-ként távozik a kancellári székből
– jelentette ki Michal Baranowski lengyel elemző a kritikus lengyel–német kapcsolatokra utalva.