Napok, legfeljebb hetek kérdése, hogy az Európai Bizottság (EB) jogállamisági eljárásokba kezdjen - erről Didier Reynders, az EB igazságügyi biztosa beszélt a Bloomberg hírügynökségnek adott friss nyilatkozatában. A belga biztost kifejezetten a lengyel-uniós jogvita margóján kérdezték, s mint mondta
a lengyel esetben az Európai Bizottság jelenleg ütős eljárás kidolgozásán munkálkodik.
A Magyar Nemzet is cikkezett róla, hogy uniós berkekben nagy zúgolódást váltott ki a lengyel alkotmánybíróság friss döntése, miszerint a nemzeti alkotmány a legmagasabb szintű jogi aktus Lengyelországban, s az uniós tagságból nem következik az EU Bíróságának elsőbbsége. Ursula von der Leyen, az EB elnöke határozottan visszautasította a lengyelek jogértelmezését, szupremáciát követelve az uniós jognak.
Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök holnap az Európai Parlament strasbourgi ülésén vitázik a képviselőkkel és Von der Leyennel a szuverenitási kérdésről.
Reynders biztos a Bloombergnek arról is beszélt, hogy kíváncsian várják a konzervatív kormányfő mondanivalóját. - Az Európai Bizottság elnöke ott lesz az uniós parlamentben és elmondja majd, hogy a nyomás immár nem csak az uniós bizottság, a parlament és a bíróság részéről áll fenn, hanem egyre több tagállam, a civil szféra és a lengyel lakosság is lépéseket akar - vélekedett a bizottsági tag. A tagállami nyomással kapcsolatban az amerikai hírügynökség megjegyzi: legutóbb Mark Rutte, Hollandia liberális ügyvivő miniszterelnöke kérte, hogy a jogállamisági aggályok fényében Brüsszel ne fogadja el a lengyel helyreállítási tervet. (A hónapok óta húzódó kormányválság miatt Hollandia ilyen dokumentumot ezidáig be sem nyújtott - a szerk.) Varsónak összesen 36 milliárd euró járna az uniós helyreállítási alapból.
Az ügyben hétfőn megszólalt a lengyel kormányszóvivő, Piotr Müller is. Egy lengyel lapinterjúban kijelentette, hogy az uniós szerződésekkel ellentétes a jogállamisági feltételrendszert az uniós forrásokkal összekötő mechanizmus. - Sok uniós szövetségesünk van, akik megértik, hogy a jövőben a bizottság velük szemben is alkalmazni akarja majd az eljárást. A következő hónapokban számos országban lesznek választások, Európa politikai térképe átalakulóban van - húzta alá.
Borítékolható, hogy a jogállamisági kérdés az állam- és kormányfők csütörtökön kezdődő uniós csúcstalálkozóján is téma lesz. Emlékezetes, a valószínűleg utolsó EU-csúcsán résztvevő Angela Merkel kancellár nemrég maga is párbeszédet, s kompromisszumot kért az ügyben. Szorgalmazta azt is, hogy meg kellene várni az Európai Unió Bíróságának ítéletét a jogállamisági rendeletről, mielőtt az eljárást élesítik akár Magyarországgal, akár Lengyelországgal szemben. Írtunk róla: a magyar-lengyel kereset tárgyalása a múlt héten kezdődött Luxembourgban, a főtanácsnoki véleményt december másodikán ismertetik. Reynders biztos friss szavaiból viszont azt lehet leszűrni, hogy az uniós bizottság nem akar várni a bírósági döntésére, mielőtt jogállamisági eljárásokba kezd.
A lengyel alkotmánybíróság döntéséről és az azzal kapcsolatos magyar álláspontról Varga Judit igazságügyi miniszter a hétvégén lapunkban közölt véleménycikket.