A keresztényekkel szembeni intoleranciával és diszkriminációval foglalkozó megfigyelőközpont (OIDAC) munkatársa, Madeleine Enzlberger szerint,
a keresztények elleni gyűlölet-bűncselekmények számának hatalmas növekedése fel kell, hogy nyissa a politikai és kulturális elit szemét. A médiában és a politikában is folyamatosan nő a keresztények elleni gyűlölet, és az egyre nyilvánvalóbbá váló társadalmi problémákat alig veszik észre. Az EBESZ-jelentés csak egy részét tükrözi ennek a trendnek, amelyet évek óta dokumentálunk.
„A keresztényellenes gyűlölet-bűncselekmények tényleges száma valószínűleg lényegesen magasabb. Például csak 11 ország nyújtott be adatokat a keresztények elleni gyűlölet-bűncselekményekről az új EBESZ-jelentéshez, ami jelentősen torzítja a statisztikát. Ezen kívül pedig a leíró adatokat közlő 136 civil szervezet közül csak nyolc számolt be következetesen a keresztények ellen elkövetett incidensekről”, mondta az OIDAC egyik vezetője.
Az EBESZ Emberi Jogi Irodájának vezetője Matteo Mecacci a gyűlölet-bűncselekmény minden formájával kapcsolatban kiemelte a be nem jelentett esetek magas számát.
A gyűlölet-bűncselekményeket jobban kell dokumentálni, az érintetteknek pedig több támogatásra van szüksége. A legtöbb ilyen típusú bűncselekményt nem jelentik a rendőrségen, és nem kezdeményeznek büntetőeljárást, így az áldozatok támogatást és jogorvoslatot se kapnak.
A világméretű keresztényüldözés áldozatainak emlékére és a növekvő keresztényüldözés ellen múlt héten Bécsben flash mobot szerveztek, illetve felolvastak egy, a keresztényüldözésről szóló könyvből, amely az Iszlám Állam terrorszervezet által meggyilkolt 21 kopt kereszténnyel foglalkozik.
A flash mob szervezője és a Kirche in Not elnöke, Herbert Recherber azt mondta, „kereszténynek lenni soha nem volt olyan veszélyes, mint manapság. Ezért szeretnénk az országban található templomokat, kolostorokat és műemlékeket pirosan kivilágítani, hogy felhívjuk a figyelmet a keresztények elleni támadásra, mert ez a keserű valóság.”
A flash mobbal a keresztények drámai helyzetére is felhívták a figyelmet.
„Ezt az üldözést nem lehet titokban tartani” – tette hozzá az Osztrák Néppárt bécsi önkormányzati képviselője, Caroline Hungerländer.
Borítókép: Illusztráció (Fotó: Unsplash)