A Facebookon szervezhették meg a mallorcai migránsszökést
A hétvégén egy Casablancából Isztambulba tartó repülő kényszerleszállást hajtott végre a sziget fővárosában, Palmán, mert állítólag az egyik utasnak sürgős orvosi ellátásra volt szüksége. Ehelyett azonban merőben más szituáció fogadta a hatóságot: 24 menekülő migráns nyomába kellett erednie a rendőrségnek. Az akcióban 24 marokkói férfi vett részt, landolás után közülük 21-en rohantak le a gépről és szaladtak végig a futópályán, hogy így jussanak be illegálisan Spanyolországba. Tizenkét utast sikerült elkapniuk, őket letartóztatták és a napokban bíróság elé állítják őket. További 11 személyt azonban még keresnek, nekik vélhetően sikerült kijutniuk a reptér területéről és már Mallorcán bujkálnak. A rendőrség azt gyanítja, hogy egy marokkói Facebook-csoportban szervezték meg az összehangolt akciót, ahol néhány hete felvetődött egy, a történtekhez hasonló módszer leírása, miután valaki feltette a kérdést arra vonatkozóan, hogy hogyan lehet légi úton, „szabálytalanul” bejutni Spanyolországba.
Forrás: ABC
Húszezren tüntettek a kormány járványintézkedései ellen Hágában
Nyolc lengyelt rendőrök kísértek le egy Amszterdamba érkező repülőgépről a hétvégén, miután nem voltak hajlandók maszkot viselni a több órás utazás ideje alatt. A férfiak ezenkívül le sem akartak ülni a repülőgépen. A NOS holland közszolgáltató tudósítása szerint a lengyeleket kihallgatták, és súlyos bírságot kell fizetniük a történtekért. A légitársaság ráadásul nem engedi, hogy az ő járatukkal térjenek vissza Lengyelországba. Időközben egyre nagyobb indulatokat keltenek a járvány miatti szigorítások Hollandiában. A helyi sajtó szerint Hágában húszezren vonultak utcára a hétvégén, hogy a Rutte-kormány szigorító intézkedései ellen tüntessenek. A demonstráción a jobboldali Fórum a Demokráciáért (FvD) párt vezetője, Thierry Baudet is beszédet mondott. A holland közszolgáltató, a NOS beszámolója szerint a tüntetők zöme azt kifogásolta, hogy a kormány egyre több helyen teszi a belépés feltételévé a vakcinaigazolványt. A demonstráción résztvevők szerint ezzel gyakorlatilag megosztják a társadalmat, és semmibe veszik az oltatlanok igényeit. A hétvégi menetet rendőri felügyelettel rendezték meg, de rendbontás nem történt. A szervezők szerint hamarosan Amszterdamban is tüntetést tartanak majd. Emlékezetes, hogy pár hete már ott is több tízezres demonstrációra került sor a Rutte-kormány intézkedései miatt.
Forrás: NOS, NOS
Angela Merkel szerint a 2015-ös migrációs eseményeket nem nevezhetjük válságnak
A leköszönő kancellár a Deutsche Welle hírcsatornának adott átfogó interjút a hétvégén. Ebben többek között a zöldátmenetről, energiapolitikáról és a külkapcsolatokról is kérdezték Merkelt. Arra a felvetésre, hogy mit tart karrierje legnehezebb eseményeinek, a 2015-ös tömeges bevándorlást és a koronavírus-járványt nevezte meg. „Mindenesetre nem szeretem válságnak nevezni a 2015-ös történéseket. Emberekről van szó” – mondta. Amint arról a Magyar Nemzet is beszámolt Angela Merkel szerint miután 2015-ben kimondta híres mondatát, a „wir schaffen dast” azaz „megcsináljuk”-at, nem ment minden a legnagyobb rendben, de megcsinálták. „Amikor azt mondom, hogy „mi”, azokat a németeket értem, akik segítettek. A polgármestereket, önkénteseket. És persze azokat is, akik a mai napig segítik az új barátokat, szomszédokat, kollégákat” – tette hozzá. A Deutsche Welle arról is érdeklődött Merkelnél, hogy tizenhat év után milyen lesz más politikust látni a kancellári székben. „Hozzá fogunk szokni” – felelte a riporter szerint mosolyogva.
Forrás: DW
Borítókép: Angela Merkel (Fotó: LALMAND/BELGA MAG/Belga via AFP)