Minden, Aljakszandr Lukasenkával folytatott közvetlen tárgyalás a fehérorosz elnök legitimálását szolgálja
− kommentálta Mateusz Morawiecki lengyel kormányfő csütörtökön a leköszönő német kancellár, Angela Merkel által e héten tett lépéseket.
Morawiecki egy vidéki sajtóértekezleten újságíróknak nyilatkozott a lengyel–belarusz határon kialakult migránsválság lehetséges megoldásairól. A kormánya által ez ügyben folytatott diplomácia offenzíva kapcsán közölte: csütörtökön Musztafa al-Kádimi iraki miniszterelnökkel, valamint a Kurdisztáni Autonóm Régió miniszterelnökével, Maszrúr Barzánival tárgyalt a migránsokat Belaruszba szállító légi járatok leállításáról.
Annak kapcsán, hogy a lengyel–belarusz határhelyzetről Merkel hétfőn és szerdán telefonon egyeztetett Lukasenkával, Morawiecki leszögezte: tisztában kell lenni azzal, hogy minden közvetlen tárgyalás Lukasenkának kedvez, legitimálja a rezsimjét. Ezzel megerősítette a több lengyel politikai vezető által is e héten megfogalmazott álláspontot. Annak kapcsán, hogy a belarusz elnök szóvivője szerint Merkel szerdán elfogadta: uniós szinten vitassák meg Lukasenka azon javaslatát, miszerint az Európai Unió alakítson ki humanitárius folyosót kétezer, Belaruszban tartózkodó migráns számára, Morawiecki leszögezte: nem ismeri részletesen a megbeszélteket. Aláhúzta egyúttal, hogy óva int a migránsok Németországba szállításától.
Természetesen, Németországra tartozik, ha repülőgépeket küld, és bárkit nyugatra szállít egy másik állam területéről
− jegyezte meg, hozzátéve: minden ilyen lépés bátorítaná Lukasenkát, és „hiú reményt ébresztene az embercsempészekben is afelől, hogy tevékenységük hatékony lehet”.
Beszámolt arról a telefonbeszélgetésről is, amelyet előző nap ő folytatott Merkellel. Ennek során aláhúzta: semmilyen, Lengyelországot érintő megállapodást nem lehet kötni a varsói kormány hozzájárulása nélkül.
Semmi rólunk, nélkülünk
− jelentette ki, hozzátéve: a német kancellár elfogadta ezt az álláspontot.
A lengyel kormányfő szerint szolidáris és határozott politikával, valamint az uniós határok védelmével el kell érni a migránsok hazatérését Belaruszból. Felajánlotta a lengyel részvételt a hazaszállító járatok finanszírozásában.
Borítókép: Az Európai Unióba igyekvő migránsok a lengyel határnál, a belarusz Grodno környékén 2021. november 14-én. Fotó: MTI/AP/BelTA/Okszana Mancsuk