Kiderült, hol folytatja pályafutását Sebastian Kurz: sajtóértesülések szerint a visszavonult osztrák kancellár a Thiel Capital pénzügyi tanácsadó cégnél lesz „globális stratégiai menedzser”. Az amerikai vállalat Peter Thiel tulajdona, a frankfurti születésű, de a német mellett amerikai, valamint új-zélandi állampolgársággal is rendelkező üzletember az elektronikus kereskedelemmel foglalkozó PayPal egyik társalapítója, a Facebook egyik első befektetője volt, továbbá számos érdekeltsége van a Szilícium-völgy más, főként technológiai vállalatában.
Vagyonát a Forbes 3,2 milliárd dollárra becsüli.
Sebastian Kurz és Peter Thiel évek óta ismerik egymást, a volt osztrák kancellár 2017-ben a müncheni biztonságpolitikai konferencián közös képet is megosztott a milliárdossal, amelyben köszönetet mondott a lehetőségért, hogy megvitathatták a digitalizáció problémáit.
A Kurier című osztrák lap arra is emlékeztetett, hogy idén az üzletember nyerte el a Frank Schirrmacher-díjat – amelyet Svájcban hoztak létre a Frankfurter Allgemeine Zeitung egykori újságíró-szerkesztőjének tiszteletére –, s eredetileg a volt kancellárt kérte fel a laudáció megtartására, ami ugyancsak jó viszonyukra utal.
Peter Thiel egyébként politikai nézeteit sem rejti véka alá; jól ismert arról, hogy jobboldali.
Az Egyesült Államokban Donald Trumpot 2016-ban 1,25 millió dollárral támogatta, továbbá más republikánus politikusok kampányához is dollármilliókkal járult hozzá, emiatt gyakran kerül a baloldali média célkeresztjébe.
Egyes meg nem erősített források egyébként úgy tudják, Sebastian Kurz 2022 februárjában kezdi a munkát, és 500 ezer eurót (185 millió forintot) tehet majd zsebre évente. Kancellárként körülbelül 316 ezer eurót vihetett haza.
Ahogy arról már korábban írtunk, a volt kancellár élvezi az apaságot, és életében más fordulat is következik:
jövőre feleségül veszi barátnőjét, gyermeke édesanyját, Susanne Thiert, akivel 16 éve vannak együtt.
A párnak idén november 27-én született meg az első gyermeke, Konstantin. Állítólag a politikus lemondásában ez is szerepet játszott, az ifjú apuka átértékelte az életét. Lemondásakor arról is beszélt, hogy hiába volt szép a politikai élet, sokan – például a saját családja – is elhanyagolva érezhették magukat a sok munka miatt.
A mindössze 35 esztendős Sebastian Kurz elhatározása, hogy nem tér vissza a politikába, állítólag megingathatatlan.
A politikus azután mondott le októberben a kancellárságról, majd nem sokra rá az Osztrák Néppárt (ÖVP) vezetéséről, hogy megvádolták, hízelgő fényben feltüntető közvélemény-kutatást rendelt és jelentetett meg az Österreich című lapban, mindezt pedig közpénzből finanszírozhatták.
A Soros-szál. Osztrák sajtóértesülések szerint Sebastian Kurz a Thiel Capitalhoz tartozó Palantir Technologies nevű, adatelemzéssel foglalkozó vállalatnál helyezkedik el. A céget a világ egyik legtitokzatosabb vállalataként tartják számon, amely ügyfelei között tudhatja a CIA-t és az FBI-t. Lapunk is szemlézte korábban a Tűzfalcsoport cikkét, amely szerint a Palantir programjai aranyat érnek, amelyet államok (leginkább diktatúrák, saját állampolgáraik megfigyelésére) azért vásárolnak meg, mert közvetve hozzájárulnak a hírszerzési információk értékeléséhez, a több terabájtnyi adathalmaz elemzéséhez, a lakosság profilozásához és az üzleti alapú adatbányászathoz. A cégben 2012-ben részesedést szerzett Soros György üzletember, tőzsdespekuláns is. Ez azért is ellentmondásos, mert a Palantir tevékenysége illegális migránsok profilozásához, letartóztatásához és illegálisan bevándorló gyerekek és szüleik szétválasztásához is vezetett, miközben Soros maga a migránsok befogadása amellett ágál.