Emberiesség elleni bűncselekmények miatt nyomoznak Mianmarban

A tavalyi puccs óta egyre keményebben lépnek fel a hatalomátvétel ellen tiltakozókkal szemben.

Magyar Nemzet
Forrás: MTI2022. 02. 01. 9:00
AUNG SZAN SZ KJI
Rangun, 2021. december 6. A 2021. december 6-án közreadott képen a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí, Mianmar demokráciapárti vezetője interjút ad ranguni otthonában 1996. július 12-én. 2021. december 6-án egy mianmari bíróság négy év börtönbüntetésre ítélte Aung Szan Szú Kjít, Mianmar korábbi államtanácsosát, aki ellen korábban az export-import szabályai, a koronavírus-járvány miatti előírások és államtitok megsértése, korrupció és a közrend megzavarására való felbujtás, illetve választási csalás miatt emeltek vádat. MTI/AP/Richard Vogel Fotó: Richard Vogel
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Feltehetően több mint ezer embert öltek meg a mianmari puccs óta olyan körülmények között, amelyek emberiesség elleni, illetve háborús bűncselekményeknek tekinthetők 

– közölte hétfőn az mianmari ügyek kivizsgálását irányító ENSZ emberi jogi megbízott.

A mianmari hadsereg 2021. február 1-jén erőszakkal távolította el az ország éléről Aung Szan Szú Kjí civil kormányát, véget vetve az egy évtizedes demokratikus átmenetnek. A puccs óta a katonaság egyre keményebben lép fel a hatalomátvétel ellen tiltakozókkal szemben.

– Tragikus módon az elmúlt év során kapott információk arra utalnak, hogy több mint ezer embert öltek meg olyan körülmények közepette, amelyek emberiesség elleni, illetve háborús bűncselekményeknek tekinthetők

– jelentette ki Nicholas Koumjian, a mianmari ügyek kivizsgálását irányító ENSZ emberi jogi megbízott.

„A biztonsági erők több ezer polgári személyt tartottak fogva olyan körülmények között, amelyeknél hiteles módon felmerül az önkényes fogva tartás, a kínzás, a nemi erőszak és az emberölés valószínűsége” – áll Koumjian hétfőn Genfben közzétett közleményében.

A vizsgáló misszió „számos helytálló dokumentumot gyűjtött össze ezen események kapcsán, és naponta újabb információk és bizonyítékok kerülnek az aktáinkba” – tette hozzá.

Az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa által 2018 szeptemberében létrehozott testület feladata, hogy bizonyítékot gyűjtsön a Mianmarban elkövetett legsúlyosabb, a nemzetközi jogba ütköző cselekményekről és aktákat állítson össze a büntetőeljárások megindításához. Egy helyi civil szervezet szerint – amely az erőszak, kínzás és ítélet nélküli kivégzések eseteiről gyűjt adatokat – a puccs óta közel 1500 embert öltek meg, közel 12 ezret vettek őrizetbe. Több tömeggyilkosságot is a katonák számlájára írnak.

Borítókép: A 2021. december 6-án közreadott képen a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjí, Mianmar demokráciapárti vezetője interjút ad ranguni otthonában 1996. július 12-én (Fotó: MTI/AP/Richard Vogel)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.