Háromnapos, szerdáig tartó jogállamisági vizitet tartanak Lengyelországban az Európai Parlament (EP) állampolgári jogi és alkotmányügyi szakbizottságának tagjai. Az európai parlamenti képviselők közül sokan ismerősek lehetnek a magyar olvasóknak, hiszen a hazai kormánnyal szemben is kritikus politikusok, például a Zöldpárti Daniel Freund, valamint a baloldali Juan López Aguilar is a vizsgálódó, tízfős delegáció tagjai. Az uniós parlament hivatalos tájékoztatása szerint
a képviselők az uniós jog elsőbbségének érvényesülését, s az alapvető értékek lehetséges sérelmét veszik górcső alá – mégpedig a folyamatban lévő, hetes cikkely szerinti eljárás részeként. Ismert, hasonló LIBE-misszió tavaly ősszel járt Magyarországon is.
Az EP-képviselők előzetesen kérték, hogy Mateusz Morawiecki miniszterelnök is fogadja őket: az ukrán válság súlyosbodása nyomán a friss hírek szerint teljesíthetetlen a kérésük. Tegnap egyébként a nők jogai, a migráció, valamint az igazságszolgáltatás terén tevékenykedő lengyel civil szervezetekkel találkoztak, amelyről a közösségi oldalaikon is beszámoltak. A balliberális többségű delegáció már holnap ismerteti a munkaút fő következtetéseit.
Mindeközben Brüsszelben az Általános Ügyek Tanácsának keddi ülésén is terítékre kerül a lengyelekkel szembeni hetes cikkely szerinti eljárás állása. Lapunk hasábjain is többször írtunk róla, hogy Magyarország és Lengyelország esetében is évek óta húzódó jogállamisági eljárásokról van szó: ezeket a jelenleg zajló francia EU-elnökség is folytatja. A párizsi kormány tagjai a közelmúltban azt közölték, hogy hamarosan a magyar hetes cikkely is terítéken lesz az illetékes miniszteri tanácsban, azonban csak a hazai, április 3-i választásokat követően.
A hétfőn eszkalálódott orosz–ukrán helyzet nyomán azonban finoman szólva sem Lengyelország kapja a hangsúlyt a brüsszeli ülésen. Az érkező tagállami miniszterek sorra elítélték Vlagyimir Putyin döntését a Donyec-medencei szakadár népköztársaságok Ukrajnától való függetlenségéről.