M1: Három balti ország repüléstilalmi övezetet kér Ukrajna fölött

Az M1 értesülései szerint három Balti-ország – a lettek, a litvánok, és az észtek – parlamenti határozatot fogadtak el arról, hogy felkérik a NATO-t, létesítsen repüléstilalmi övezetet Ukrajna légterében. A három ország vezetői a közmédia információi szerint ezzel a javaslattal érkeznek a mai NATO-csúcsra.

Forrás: MTI2022. 03. 24. 9:55
null
Varsó, 2019. május 3. Harci gépek a Lengyelország NATO-tagsága 20. és EU-tagsága 15. évfordulójának alkalmából tartott varsói díszszemlén 2019. május 3-án. MTI/PAP/Tomasz Gzell Fotó: Tomasz Gzell
Vélemény hírlevélJobban mondva- heti vélemény hírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz füzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az M1 értesülései szerint három Balti-ország – a lettek, litvánok, észtek – parlamenti határozatot fogadtak el arról, hogy felkérik a NATO-t, létesítsen repüléstilalmi övezetet Ukrajna légterében. A három ország vezetői a közmédia információi szerint ezzel a javaslattal érkeznek a mai NATO-csúcsra.

A balti államok vezetői már többször is szorgalmazták a repüléstilalmi zóna kialakítását. Úgy vélik, Volodimir Zelenszkij erre vonatkozó kérését a NATO-nak teljesítenie kell. Az ukrán elnök úgy látja, a NATO által létrehozott övezet garantálhatná, hogy orosz katonai gépek nem hatolhatnának be ukrán légtérbe, ami szerinte véget vethetne a bombázásoknak és a légicsapásoknak. 

A repüléstilalmi zóna ugyanígy kizárná az ukrán légtérből a nem NATO-kötelékbe tartozó rakétákat, helikoptereket vagy drónokat.

Az ukrán államfő kérését korábban a NATO, illetve több tagállam is elutasította. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár kiemelte, háborúhoz vezetne Zelenszkij követelésének teljesítése. 

A NATO-főtitkár aggodalmait nyíltan osztja a Olaf Scholz német kancellár, és Joe Biden amerikai elnök is.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap Genfben arról beszélt, a „légtérzár légi háborút jelentene” és a „békefenntartónak nevezett szárazföldi csapatok küldése is problémás béke híján”. Mindezek új dimenziót nyitnak a háború továbbterjedésének kockázata tekintetében – fogalmazott.

Borítókép: harci gépek a Lengyelország NATO-tagsága 20. és EU-tagsága 15. évfordulójának alkalmából tartott varsói díszszemlén 2019. május 3-án (Fotó: MTI/PAP/Tomasz Gzell)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.