Az elmúlt húsz évben többfajta kísérlet történt Olaszországban azért, hogy kibővítsék az állampolgárságot megszerzők körét. A „ius soli” értelmében az Olaszországban született gyermekek automatikusan megkapták volna az állampolgárságot. A „ius cultura” a közoktatási intézményekben legalább öt évet eltöltő külföldiek számára engedélyezte volna az állampolgárság felvételét.
A szóban forgó „ius scholae” elnevezésű törvénytervezet olyan iskolás korú gyermekeknek adná meg az olasz állampolgárságot, akiknek szülei rendezett jogi viszonyok között élnek megszakítás nélkül Olaszországban, és gyermekük legalább öt éven keresztül iskolai tanulmányokat folytatott olasz közoktatási intézményben.
A jogszabály Olaszországban született gyermekere, illetve azokra vonatkozik, akik tizenkét éves koruk előtt érkeztek Olaszországba. A „ius scholae” az 1992-ben jóváhagyott állampolgársági törvényt módosítaná, amely szerint a szülők állampolgárságát automatikusan megöröklik a gyermekek, és amely csak a nagykorúak számára teszi lehetővé az állampolgárság kérvényezését.
A törvénymódosítással közel egymillió kiskorú bevándorló juthatna azonnal állampolgársághoz.
A kérvényt mindkét külföldi szülő együttes beleegyezésével lehetne benyújtani a kiskorú gyermek számára.
A baloldali Demokrata Párt és a liberális Ötcsillag Mozgalom által kezdeményezett „ius scholae” elé már március végén akadályt emelt a szintén kormánypárti jobboldali Liga és az ellenzéki Olasz Testvérek. A bizottsági munkálatok folyamán több száz törvénymódosítási javaslatot nyújtottak be: közöttük voltak olyanok, amelyek szerint az olasz hagyományokat, nemzeti ünnepeket, vallási, kulturális és étkezési szokásokat is vizsga tárgyává kellene tenni az állampolgárság megszerzéséhez.
Olyan javaslat is felmerült, mely iskolai eredményhez kötné az útlevét megszerzését.
A baloldal szerint a fenti javaslatok csupán mondvacsinált kifogások a tervezet megbuktatására.
Az oktatási minisztérium hivatalos adatai szerint jelenleg 876 801 külföldi gyermek folytat tanulmányokat a különböző iskolákban. Az oktatásban részesülők 10 százalékát teszik ki bevándorlók gyermekei. Közülük 573 845-en születtek Olaszországban.
Rossano Sasso oktatásügyi államtitkár korábban elmondta lapunknak: az Olaszországban élő bevándorlók gyermekei ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, mint az olasz gyermekek. Egészségügyi ellátásban részesülnek, látogathatják az olasz oktatási intézményeket, nem éri őket semmifajta megkülönböztetés. Felhívta a figyelmet az állampolgárság megadásában rejlő veszélyekre is: ha egy rendezett körülmények között Olaszországban élő család gyermeke olasz állampolgár lenne, de közben az édesapa elveszítené a tartózkodási engedélyét, mert nincs munkája vagy törvényellenes cselekményt követ el, akkor nehézségekbe ütközne a kitoloncolás végrehajtása.
Ezekben az esetekben a gyermek állampolgársága hatással van a szülő jogviszonyára is, ami megint azt bizonyítja, hogy a ius scholae nem más, mint a bevándorlókat olasz állampolgársághoz juttatni kívánó burkolt kezdeményezés. Egy, a baloldal által erőltetett újabb téma, amely felesleges feszültséget gerjeszt az egységkormányban
– vélte Rossano Sasso.
Borítókép: a tengerből kimenekített migráns gyerekek egy civil hajón 2018-ban (Fotó: AFP/Louisa Gouliamaki)